IMG_20200301_131219

Domácí porod je příběhem ženy, ale i muže.

Přemýšlela jsem, jestli chci o porodu doma mluvit a nebo ne. A nakonec jsem se rozhodla, že svůj poslední porod zveřejním. Cítím že nechci být více omezována a chci, aby ženy, které mají touhu rodit doma a v bezpečí, měly k tomu i odpovídající péči. Která je v tuto chvíli nelegální.

První dva syny jsem porodila v nemocnici. U prvního Dominika jsem měla dulu, která byla úžasná a v danou chvíli mi velmi pomohla. Porod byl velmi bolestivý a v určitých chvílích jsem vůbec nevěděla, co dělat. Lékaři se dle mého názoru nezachovali zrovna profesionálně. Po 5 hodinách nalítli za mnou a dulou do porodní místnosti a řvali, ať tlačím. (i mimo kontrakce) Přes můj nesouhlas v porodním přání, mi udělali nástřih a píchli Oxytocin. Porod trval cca 5 hodin od první zaznamenané vlny. A stál mě cca 5 tis. (dula a poplatek za ni v nemocnici). To, proč píšu i o penězích, bude v závěru.

Můj druhý syn se měl narodit doma. Leč osud tomu chtěl jinak a zrovna nastal jeden jediný den, kdy obě moje porodní asistentky byly v nemocnici. Tímto dnem byly Dušičky a Adam se narodil po 1,5 hodině od první vlny. A tento rychlý porod byl opravdu velmi intenzivní. A stál mě cca 10 tis. (tato cena byla za ochranu, abych měla přirozený porod bez zásahu,které nechci. Dále za PA a konzultace před porodem)

Třetí Tobiáš byl obří výjimkou. Přišel na svět 2 týdny před termínem, který určují lékaři. Jsem tak trochu více technický a analytický typ, tak můj příběh opravdu nebude o kudrlinkách a všech možných pocitech. Budu psát fakta, která cítím, že na to měla vliv. Porod byl velmi snadný. Nikdo ani netušil, že už rodím, ani já, do téměř poslední chvíle. Rodila jsem doma, v místě, kde mi je dobře.

1. Jedná se o třetí porod a co si budeme říkat. Žena už ví, co má dělat a jak.

2. Troufám si říci, že na porod má vliv i strava. Jedla jsem celkem velké množství lněného semínka (aniž bych věděla, že má vliv na hladký porod http://www.tehotenstvionline.cz/2482/lnene-seminko-v-tehotenstvi/. Někdy v prosinci jsme s rodinou přecházeli na terapeutickou dietu GAPS a já začala péct chléb ze semínek, kam jsem přidávala i právě zmiňovaná lněná.

3. Oxytocin, hormon, který si tělo vytváří samo. A jak píše Lucie G. Suchá v knize Aby porod nebolel, hormon „stydlivý“. Čili si představte, že ležíte na sále, kde je dalších XY lidí (lékařů, asistentek, mediků) a máte rodit v klidu. Ještě,když na vás někdo další řve… Což se mi stalo u prvního porodu. Kdy mě nenechali v klidu a tlačili, aby porod byl urychlen. Myslím si, že soukromí a přítmí je pro porod více přívětivé prostředí než chladné nemocniční sály. Dále si myslím, že je to také samota. Ale k tomu jsem musela časem dospět. Rozhodně bych toto neřekla po prvním porodu. Tam jsem za dulu a její nepřetržitý kontakt se mnou, byla vděčná.

A tady chci právě ukázat, že každá žena to má jinak. Každá jinak myslí a každá má jiné strachy. Stejně tak, jako muži. Osobně si myslím, že porod se týká obou dvou, jak muže, tak ženy. Čili pokud by můj muž byl velmi proti a bál se, tak bych nejspíše respektovala jeho obavy a šla rodit do porodnice. Stejně tak, kdyby měl pouze drobné obavy, tak bych se pokusila s ním o nich promluvit. Základem, si troufám říci, je respekt. Respekt jednoho k druhému. Ovšem tento respekt není v nemocnicích. Jak jsem psala u 2 porodu, tak vynaložené peníze byly pouze na to, abych ochránila sama sebe před zbytečnými zásahy lékařů.

Porod doma není více rizikový než porod v nemocnici. Ale musí k tomu být legální podmínky. Tím myslím: 1 porodní asistentka, která bude moci vykonávat legálně svoji práci. Což v tuto chvíli nelze.

Já u třetího porodu samozřejmě PA měla. Nějakou dobu ležela v posteli ve vedlejším pokoji. Až cca 10 minut před porodem přišla na mou žádost za mnou. Respektovala mě a moji potřebu být sama. Po porodu se o mě dostatečně postarala.

Nemyslím si, že by se všechny ženy najednou rozhodly rodit doma, kdyby mohly. Ale myslím, že jim tato možnost má být legálně umožněna s odpovídající péčí. A jelikož tady všichni platíme daně a povinně zdravotní pojištění, tak jste si asi spočítali, že za své porody jsem si také zaplatila a to pro některé, nemalou částku.

A proč to píšu. Umožněme ženám svobodnou volbu v tom, kde a s kým chtějí rodit. Mám tři zkušenosti a domácí porod vnímám jako nejhladší, právě proto, že jsem měla volnost, klid, svobodnou volbu polohy při porodu a stála při mně velmi zkušená žena. Proč nemůže být porodní asistentka u domácího porodu legálně a i hrazena z povinného zdravotního pojištění? Umožněme ženám, aby rodily tam, kde chtějí. A to všem. I těm, pro které jsou takové částky nad jejich možnosti.

Komentáře