dopa

ADHD děti? Hráči počítačových her? Nejdražší molekula? Gambleři? Drogy? Co to má společného? Čtěte!

Když jsem chtěl zaplout do tajů zakázaných látek, představoval jsem si je jako substance, které fungují magickým způsobem a ovlivňují mozek sami o sobě.

V tu dobu už jsem byl náruživý hráč počítačových her. Pařil jsem to a házel granáty do všech děr. Jel jsem jako kulomet a každej okusil hned co to znamená dostat head. K tomu jsem poslouchal rap.

Až časem jsem zjistil, že vše má jednoho společného jmenovatele. Dopovat se. Lidem s ADHD, pokud ho skutečně mají, prokazatelně chybí dopamin. Některé studie teoretizují, že je u těchto lidí narušen v mozku gen DRD4 ovlivňující činnost D4 receptoru. Dokonce se na výzkumu psychiatrických onemocnění ve vztahu k tomuto genu podíleli i Češi.

Hudba? Vyplavuje dopamin. Počítačové hry? Vyplavují dopamin. Sex? Zvedá hladinu dopaminu v mozku o 50%. Drogy? Marihuana o 150%. Pervitin o 1000%. Heroin o 1500%.

Znám mnoho mladších lidí, se kterými jsem mluvil a měl možnost je poznat, kteří brali pervitin, kouřili marihuanu a u toho měli odehráno něco okolo 10 000 hodin buď na Dota 2 nebo Diablo 3 popřípadě League of Legends. To znamená 500 dní kdy spali čtyři hodiny denně. Přepočítejte si dle své chuti.

Gambler? Jak to, že je tato závislost nejdražší? Co tak asi jeho mozek dělá? Dle článku jednoho psychologa zabývajícího se závislostmi na hraní hazardních her, se mozek člověka závislého na gamblingu neliší od závislého člověka na drogách. Mozek si jednoduše produkuje svoji drogu sám.

Tuto drogu si u gamblera produkuje jako odměnu za výhru, ale stejně tak si mozek vytváří dopamin v případě prohry, jako motivaci pro další hru. Prvek náhody stimuluje mozek k vypuštění dalších slastných molekul do krevního oběhu mozku. Gambleři dokáží nespat celý den a hrát a hrát.

Stejně tak hráči počítačových her. Mezi gamblingem a hrou počítačových her není téměř žádný rozdíl. Pouze hraní počítačových her nemívá fatální důsledky na čtrnáct lidí, které gambler, hrající o peníze, dle statistik průměrně poškodí krádežemi.

Stejně tak like na Facebooku či jiné sociální síti – spouští v mozku proces odměny a vypuštění molekuly slasti. Cukr? To samé.

Závislost je jen jedna. Dopamin je jen jeden. Je jedno, jakou cestou si zvyšujeme v mozku hladinu tohoto neurotransmiteru, který je ale zodpovědný také za další procesy jako je strach, produktivita, motivace, soustředění – tolik probíraná témata u lidí s ADHD.

Komentáře