dav

Deset rad, jak doma šetříme čas, peníze, zdraví a získáváme štěstí

  1. Nepoužíváme chemické prostředky. Ani šampóny, ani mýdlo – jednoduše se myjeme vodou. Snažíme se jíst co nejzdravěji, takže si lidé kolem nás skutečně nestěžují, že bychom jim nevoněli.
  2. Trávíme mnoho času venku na procházkách a hrou na zahradě.
  3. Nemáme televizi. Neplatíme tím televizní poplatky, šetříme čas vyhrazený na sledování seriálů, filmů a za nákupy televizních přístrojů do domácnosti.
  4. Chodíme často naboso. Spotřebujeme tak méně bot pro sebe a naše syny a máme zdravější nohy, zdravější kolena i zdravější páteř. Ušetříme také za masáže nohou.
  5. Pracujeme z domova. Šetříme za benzín, za permanentky na hromadnou dopravu, šetříme tím každý dvě hodiny času denně – takže dohromady čtyři hodiny.
  6. Kupujeme lokální potraviny od sousedů – vejce, kozí mléko, med a jahody. Je to levnější než z obchodu. Zároveň se cítím lépe i po zdravotní stránce.
  7. Jezdíme si pro vodu do minerálního pramene. Máme čtyři skleněné pětilitrové nádoby, takže čerstvé vody máme jako bychom koupili 13 litr a půl velkých lahví po 13ti korunách. A to několikrát do měsíce.
  8. Za ušetřené peníze jsme splatili hypotéku. Nemáme už žádné půjčky. Neplatíme tudíž žádné úroky. Máme méně stresu, méně papírování a více času na život, protože se nemusíme zabývat půjčkami a nákupy věcí, které nepotřebujeme.
  9. Nosíme naše děti v šátku a v Manduce. Já osobně tak posiluju, rychleji malého syna uspím, jsem přesvědčen, že díky nošení je rozvoj našich dětí viditelně mnohem rychlejší než u stejně starých vrstevníků – toto je dohledatelné v mnoha zahraničních zdrojích. Navíc se cítím šťastný, když cítím svého syna přilepeného k sobě. Je to jedna z nejkrásnějších chvil dne, kdy si užívám.
  10. „Co rok nepoužiješ, vyhoď „, říká japonská moudrost – pomalu jsem ženu naučil, že věci, které tak vyhazuju, nám skutečně nechybí. Máme o mnoho méně věcí. Musíme méně uklízet, méně věcí opravovat. Nemáme mikrovlnnou troubu, v kuchyni máme pouze mixér a odšťavňovač. Uvažujeme i o odstranění myčky. Máme doma čisto a uklizeno i se dvěma malými dětmi a jedním psem.

Je život, který žijete, skutečně váš? Nebo jste podlehli trendům života sousedů a lidí kolem? Díky sledování televize věříte, že musíte mít nejnovější model telefonu, nové auto, krásný dům v novém paneláku, dovolenou na Floridě, kuchyň vybavenou dvaceti spotřebiči (přitom jíte převážně v restauraci), dvě auta (jedno nestačí, protože vozíte kočárek a manžel je do noci v práci, kde vydělává na splátky, pojištění splátek a dokonce i na životní pojištění, bez kterého by vám hypotéku nedali).

My jsme svobodu našli a co vy?

Komentáře