sdr

Co mi přinesla otevřenost? Bezpečí, svobodu a klid na duši.

Seděli jsme kdysi u stolu s mým tehdy prvním kolegou z reálné firmy. Říkal si Smraďoch. A byl to můj učitel reality.

Začal mne učit o otevřených licencích. Aby si co nejvíce z vás přečetlo a pochopilo otevřenost, nebudu zabíhat do softwarového světa – tedy snad – vůbec.

Ale principy převzaté z otevřeného kódu jsou osvobozující a velmi mocné.

Představte si totiž, že místo toho, abyste bránili a chránili naprosto všechno ve svém životě – své soukromí, své postoje, svou přetvářku před světem, tak vše úplně otevřete. Říkáte najednou věci jak jsou. Nemáte strach a neděláte ze sebe lepší než jste, protože je to energeticky náročné.

Nasazovat si masku vyžaduje energii. Lhaní vyžaduje energii. Obrana lží vyžaduje energii. Musíte na lži myslet a musíte vědět, komu jste co řekli.

Když zabezpečujete dům, musíte mít zámky, musíte mít poplašné zařízení, musíte zamykat. A to vše proto, abyste ochránili to, co si stejně velmi pravděpodobně zkušený zloděj vezme.

Když ale říkáte všechno tak, jak to cítíte, neděláte ze sebe lepšího, než jste, protože ti, kteří ještě nepochopili, že přetvařování a vytahování se nikam nevede a že už je veřejně známo, že každý má své bubáky, tak když jste takzvaně otevření, nemáte strach.

Nemáte strach z toho, kdo na vás co vytáhne. Protože mu ještě rádi veškeré informace sami dáte. Kradli jste? Lhali jste? Byli jste nevěrní? No a? Došli jste k závěru, že jste udělali zkušenost, kterou už opakovat nechcete?

Proč tento fakt tajit? Já jsem lhal, měl jsem tuny strachů a zbavuji se posledních pár kilogramů a možná už jen gramů strachů, dělal jsem bordel, pral jsem se – jsem podle svého táty rebel.

Dvacet let poslouchám undergroundovou muziku. Protože mám rád otevřené myšlení. Otevřený lidský kód. Otevřeně příjdu a řeknu – tohle neumím, ale když před sebou mám počítač a dáte mi čas, tak se to naučím. Že vám to nestačí? Tak jdu na pohovor do zaměstnání jinam. Jsem člověk.

Nejsem stroj, který se ze mne snažili vychovat ve škole. Abych měl ze všeho jedničku na první pokus a předstíral, že vím všechno automaticky a nejlépe ze všech. Vím naprostý prd. Vše se jen domnívám a myslím si to. Ale kdykoli mne kdokoli může vyvést z omylu.

A otevřené systémy, do kterých lidé vidí, jsou teď ty nejbezpečnější systémy na světě. Protože to jen média se snaží vytvořit iluzi, že je tu víc zlodějů a zlých lidí, než těch dobrých. Ale tak to není. Dobrých je osmdesát do sta. A ti dobří vás upozorní – podívejte, tady váš systém – čili vy – má takový a takový nedostatek. Co kdybyste to udělal jinak? No a protože jsme otevření a když tento fakt slyšíme od deseti hodných lidí, pak nemáme problém svůj systém – sami sebe – změnit.

Otevřenost zbavuje strachu. Otevřenost vládne světu. Otevřené systémy bez patentů a omezení se nedají koupit a vypnout. Koupit je můžou, ale nikdy je nevypnou. Takže nevypnou ani mne!

Komentáře