dav

Jak léčím své ADHD, vychovávám děti aneb jediný způsob jak změnit svět

Existuje způsob, na který jsem přicházel třicet pět let. Způsob, jak změnit ostatní. Jak vychovávat děti. Jak teoreticky dokonce změnit vládu této země.

Ale o tomhle způsobu nechce hodně lidí slyšet. Ani já jsem o něm nechtěl slyšet, protože je to nejnáročnější způsob změny. Ale jediný funkční.

Zkoušel jsem nadávat na lidi. Zkoušel jsem nadávat na politiky. Zkoušel jsem nadávat na učitele. Zkoušel jsem nadávat na systém vzdělávání.

Zkoušel jsem lidem tlačit svůj názor, zkoušel jsem měnit lidi okolo sebe. Zkoušel jsem měnit své děti, zkoušel jsem měnit všechno okolo. Od stavu svého bankovního konta po mentální stav svého mozku pomocí externích látek dodávaných do mého krevního oběhu.

Leč nic. Naopak. Nemohu říci, že nic. Všechna energie, kterou jsem tlačil ven, se vracela násobně zpět. Útok na lidi? Dostával jsem zpět nadávky, osočování. Snaha o tlačení čehokoli mému staršímu synovi? Naprosto nic s ním nehne – když tlačím, zasekne se.

Jako každý. Je to obraný mechanismus. Jako když slyšíte slovo musím. Každý při slově musím ztuhne a nechce. A začne se uvnitř bránit. Proto už synovi říkám – je potřeba. Je potřeba uklidit. Jak to uděláme? Budeme hrát na jeřáb, co žere vláčky a dává je do mrazáku? Mrazák je krabice, kam vláčky patří.

No a z toho všeho vyplývá jediná možnost. Nejvíce náročná ze všech možností. Změnit sebe. Jedině tak změním ostatní. Jedině když vystoupím ze svého začarovaného kruhu naučeného a zautomatizovaného chování a jednání. Pak se můžu začít měnit. Když začnu měnit sám sebe, změní se mé vnímání světa a následně se změní chování ostatních lidí kolem, protože začnou reagovat na mé změněné chování.

Je to jednoduché – staletí se snažíme měnit politický systém, snažíme se změnit systém školství, snažíme se měnit všechno okolo. Ale jen když se otočíme opačným směrem. Otočíme se dovnitř a začneme měnit sebe, změníme systémy. Stal jsem se tak svobodným a můžu svobodně vychovávat své děti.

Protože pouze píši své názory, které nemusí být správné, ale je to mé vnímání systémů a nabízím své řešení – otočit se zády k systému a vytvořit paralelně systémy nové. Protože tak to znám z informačních technologií. Nemůžete jeden systém najednou vypnout a zapnout jiný. Lidé mají velkou setrvačnost a je třeba ponechat možnost volby pro ty, kterým starý systém buď vyhovuje, nebo kteří novému systému zatím nevěří.

A tak jsem změnil svou váhu ze 117 kilo na 88. Změnil jsem své stravování z junk foodu na nízkosacharidovou a co nejzákladnější stravu. Stále měním své tlačení názorů jiným tak, abych je přilákal k názoru svému a ukázal jim svůj pohled na svět. Změnil jsem práci. Změnil jsem lenost za cvičení. A našel jsem chuť ke změně.

Protože existuje jednoduchý mechanismus. Jsi šťastný? Ne? Něco změň. Je to odpověď pro všechny, kteří se mne ptají jak vychovávat děti, jak udělat to či ono.

Moje odpověď zní – pokud budete stále dělat věci stejně, budete dostávat stejný výsledek. Žádný magický postup, který změní věci z hodiny na hodinu či dne na den neexistuje. Počítejte s třemi měsíci až půl rokem. Měňte sebe a změníte tím ostatní. Neustále hledejte, pokud vám stav nevyhovuje.

Takzvaně zlobí vaše dítě? Křičíte na něj? Přestaňte křičet. Přestaňte s ním na tři týdny bojovat – děti se mění rychle. Pomohlo? Změnilo se něco? Ještě to není ideální? Začněte se s ním domlouvat – ale způsobem, který vyhovuje oběma stranám. Snažte se dodržovat to, co řeknete. Děláte to? Nebo říkáte – už nikdy nedostaneš zmrzlinu. Tomuhle sami nemůžete věřit. A dítě také nebude. Já jsem jako malý podobným výrokům maminky nevěřil.

Zkuste negeneralizovat. Slova jako všichni, všechno, každý je takový, všichni dělají – dokážu vám, že to tak není. Alespoň jeden to tak nedělá a tím popírám vaše tvrzení a dítě se tohle naučí. Všichni nedostanou jedničku. Všichni nemají rádi školu. Všichni nemají rádi úkoly. A všichni nemají rádi čokoládu.

Nadáváním na politiky, systém, učitele a cokoli jsme pořád v kruhu. A z něj vystoupíme pouze změnou sebe sama.

Je to náročné, je třeba neustále studovat, měnit, optimalizovat, hledat, dávat si pozor na sebe sama, potlačovat rychlý mozek, který je zautomatizovaný a velí našemu jednání. Ale je to legrace, dává to výsledky a jde to!

Komentáře