dav

Kupujete dětem drahé čtyřkolky, vozíte je na drahé dovolené? Sami jste to neměli, tak ať se mají?

Místo drahých dárků a tvrdé práce, abyste mohli drahé dárky a dovolené kupovat, je podle nás lepší se dětem maximálně věnovat, rozvíjet je, přemýšlet o vhodném vzdělávání, hrát si s dětmi na schovku a kreslit.

Náš syn například zjistil, že sprcha píská, když je nastavená na určitý proud a správné trysky. A tak místo sprchování chce sprchu píšťalku. Líbí se mu píšťalka a to má dvě auta na dálkové ovládání, několik krabic kostiček, které používá jen velmi zřídka a hodně ho baví bublifuk. Hračky jsou ve své podstatě nudné, protože to jsou hračky. Chce to přeci reálné věci, když jste malé dítě a reálné věci vám zakazují.

Drahé dárky nejsou potřeba. Stejně tak si užíváme více než moře válení se u jezer kousek od domu. Obě děti jsou spokojené a šťastné řekl bych stejně, jako když já jsem byl na své první dovolené v Polsku v roce 87 ve čtyřech letech. Studené moře, nuda, protože děti nemluvily mým jazykem, divné pociti, že se můžu ztratit.

Zato na přehradě u Bena jsem to miloval vždycky a mohl jsem tam být kdykoli. Když jsem byl malý, tak mne táta vysadil na Bena – ano Ben skutečně existoval, byl to nádherný bernardnýn a já jsem na něm jezdil jako na koni. A teď když na to vzpomínám, bych dal hodně a hodně peněz za možnost prožít ten čistý pocit, kdy jsem nechápal svět, nezajímaly mně peníze, stresy z práce, nebyl jsem poznamenaný školou a ničím okolo. Jen jsem chtěl jezdit na Benovi, protože to byl nejúžasnější zážítek pro čtyř nebo pěti leté dítě.

A co vy? Měli jste nebo stále máte nějakého svého Bena a prožitky, které nejsou měřeny penězi, ale úplně jiným štěstím?

Komentáře