dav

Pozitivní cesta k volnosti, zdraví, lásce a štěstí – kudy kam?

Jdeme po ní všichni. Každý hledá primarně štěstí. Klid, mír, lásku, svoje místo pod sluncem. A aniž bychom všichni vnímali všechna svá rozhodnutí, denně děláme v každý moment to nejelpší, čeho jsme schopni.

Pro mne stejně jako pro mnoho a mnoho lidí vedla od mládí cesta ke štěstí skrz peníze. A v mé mysli se usadil černý mrak. Mrak mne honil. Nahoru – musíš mít víc. Lepší a lepší a víc a víc na kontě. Jenom tak máš společenské postavení. Kdo má peníze má všechno. A svoboda unikala. A štěstí úplně v nedohlednu.

Stále nejsem dokonalý. Stále jdu po cestě a někdy dělám kroky zpět. Jako když napadám ve svých textech korporace, hypotéky, půjčky a dle mého pohledu mentální pasti, které si na sebe jako lidé vzájemně vymýšlíme, aby jeden měl víc než druhý. Tohle mi stále vnitřně vadí a nejsem plně smířen s vzájemným tajným okrádáním ve formě úroků, smluv o smlouvách budoucích a dalších právních kličkách.

Co mne ale ke svobodě za posledních deset let, kdy tak zrhuba začala má dlouhá a strastiplná cesta ke svobodě dovedlo a vede?

 • Kupodivu je to jídlo – dávám jej na první místo, protože denně pozoruji, jak velký vliv má jídlo na mé chování, myšlení, agresivitu, spokojenost a jak je ve své podstatě složité v současném světě kvalitně, zdravě a rozumně nakupovat a stravovat se tak, abych byl ve svém tělesném příbytku šťastný. Celá rodina s jídlem zápasíme. Ale pomalu a velmi pomalu pomocí vracení se k již jednou vyzkoušeným stravovacím návykům se dostáváme ke zdravému stravování.
 • Znalosti. Baví mne studovat. Vždy mne studovat bavilo, jen nemám rád tlak zkoušek na čas. Takže studuju stravování, změny myšlení, kde mne velmi ovlivnila například kniha https://knihy.heureka.cz/psychokybernetika-novy-zpusob-jak-ziskat-od-zivota-vice-maltz-maxwell/
 • Meditace a uvědomování si sám sebe – rozhodně jsem stále v procesu učení se uvědomování si svých činů a zpomalování svých myšlenkových pochodů.
 • Osvobození se od televize – přináší čas, čistí mysl od negativních názorů politiků, komentátorů a večerních zpráv
 • Pochopení sebe sama skrz profilové testy – toto mne ovlivnilo velmi. Začal jsem chápat díky testům Strenghts Finder a 16personalities proč se chovám způsobem, kterým se chovám. Jaký jsem typ osobnosti a co mi tím pádem vyhovuje. Proč hledám občas samotu a sním si ve svém vnitřním světě. Pochopení sebe sama je základní kámen svobody.
 • Rodina a děti, náhodné setkání s mou ženou a společná cesta primárně ke zdraví, protože jsme chtěli děti. A následně má vnitřní touha po svobodě, která byla způsobena mou nemocí, o které jsem nevěděl. Připadal jsem si vždy enormně nesvobodný, když musím chodit do práce na osm hodin pět dnů v týdnu. Po změně myšlení už nemusím nic. A přesto žijeme stále svobodněji a lépe.

Co vám tedy doporučuji?

 • Neustále studujte. Pořád hledejte informace, naučte se v informacích vyznávat. Zkoušejte a neustále zkoušejte nové postupy.
 • Začněte jídlem. Jídlo je jediná věc, ze které se tvoří náš mozek, střeva, svaly, život. Stále si můžete opéct buřty, ale dělejte to pouze někdy a buřty kupujte co nejkvalitnější u známého řezníka.
 • Pracujte na svém strachu. Každý má strach a velká část lidí má strachů velmi velmi mnoho. Na základě strachu o svou existenci, což je primární strach daný nám přírodou pak kradou buď přímo a napadají fyzicky své okolí, nebo okrádají z pozice politiků, vlastníků obřích firem, kde vysávají energii z lidí a planety. To vše ze strachu.
 • Uvědomte si, že máte všeho dost. Zbavte se půjček, začněte trénovat skromnost a to třeba tak, že začnete chodit bez bot. Chůze bez bot je zdravější, levnější, modernější a rozumnější než trávit čas nakupováním drahých bot, které ničí nohu, stojí peníze a ještě mnohdy úplně nevoní.
 • Vyzkoušejte si žít minimalisticky. Osobně jsem z našeho domu vyhodil už patnáct vozíků věcí a pořád jich tak pět zbývá.
 • Hledejte a najděte touhu své duše. Pro příklad touha mé duše nebyla být programátorem a majitelem ohromné softwarové společnosti, jak jsem se snažil sám sebe mnoho let přesvědčit. Jsem po mamince a tatínkovi filozoficky zaměřený člověk a velmi rád předávám své znalosti a zkušenosti, aby si ostatní nemuseli projít tím, čím jsem prošel já.
Komentáře