dav

Proč mám zálibu vyhazovat věci? Zkušenost systémového architekta s kapacitou mozku

Celý život sedím u počítače.

Jeden můj bývalý kolega a kamarád mi říkal – programování je nejsložitější lidská činnost. Programátor musí pochopit věci od jednoho bitu informace až po tisíce stran kódu. Do toho umět algoritmy a tak dále.

Jednoduše je programování složité. A následné starání se o systémy bývá podobně složité. A tak každý systém, který můžete vypnout, je skvělý systém. A nebo když nahradíte velmi dlouhý a složitý program malinkatým jednoduchým programem a oba dělají to samé – to je nádhera.

A tak doma vyhazuju věci. Přesně pro tyto zkušenosti. Čím mám doma čistěji, tím méně věcí musím nosit v hlavě a mentálně se o ně starat. Jde o to, že aniž bychom si to uvědomovali, náš mozek má všechny věci, které máme doma, zaznamenány.

Táto, kde máš peněženku? A kde máš deštník? A kde máš šroubek? A kde máš návod na myčku, ledničku, pračku? A toustovač?

Mentální starání se o věci zabírá našemu mozku kapacitu, máme pak doma jednoduše řečeno nevěstinec a nevěstinec na stole je bordel v hlavě, jak říkal další můj kolega.

A čím máme doma méně věcí, tím se cítím spokojenější. A plán je kupovat si pouze věci, které mají smysl, užitek a dlouho vydrží. Neúčastnit se honu na plast z Číny, který propaguje každá reklama s hračkami pro děti.

Mám totiž teorii, že mnoho lidí zkoušelo mít co nejvíce a neustálé chtění více a více nakonec štěstí nepřineslo. Naopak přináší problém se starostmi o spousty nepotřebných aut, myček, hraček, nábytku a dalších nesmyslů, které jen zabírají kapacitu v mozku.

A tak zkouším opačnou cestu a ta pro mne osobně funguje dost dobře. Mít toho co nejméně, ale funkčního a použitelného a dokonce používaného. Jak říkají Japonci – co rok nepoužiješ, vyhoď.

A čím více budou ostatní potřebovat více a více nesmyslů, protože jim tak velí reklama, tím více budou potřebovat peněz a tím více budu mít peněz já. Zjednodušeně – oni budou muset mít vyšší plat na více a více nesmyslů a mně se odměny zákonitě zvýší také. Ale protože naopak potřebuji méně a méně nesmyslů a vybírám si lepší a lepší elektroniku s poměrem cena výkon, budu mít více a více.

Jednoduché ne? Chtít méně a mít tak mnohem mnohem více.

Komentáře