bty

Bláznovství je dělat tu samou chybu pořád dokola. Jak jsme na tom v moderní civilizaci?

Politika

Myslíme si již více než dva tisíce let, že nás politika spasí. A tak dáváme hlasy tu té a tu oné straně. Cítíte se spaseni? Nespasili mne komunisti, nespasil mě zatím žádný prezident a nespasí mne po dvou tisících let zkušeností žádný politik.

Peníze

Myslíme si, že nám peníze přinesou štěstí a spokojenost. No a tak hrajeme sportku a přitom dle průzkumů a výzkumů mnoho a mnoho těch, kteří vyhráli vysoké částky skončilo v blázinci nebo se upili k smrti. Čím víc peněz tím větší nuda a pocit nenaplněnosti. A tak stále někteří hledají štěstí v silně návykových automatech a sázkách, protože se nechali naočkovat zdáním, že peníze přinesou štěstí. Větší dům a větší BMW mi přinese více štěstí.

Až budu …

Až budu mít lepší telefon říká si desetileté dítě. Až budu mít první práci říká si člověk po vysoké škole. Až budu mít první svoje auto za svoje peníze říká si člověk v první práci. Až budu mít svůj dům na hypotéku říká si člověk jedoucí z práce ve svém novém autě. Až budu mít děti říká si člověk, který zaparkoval svoje auto v garáži u svého nového bytu. Až mne povýší. Až přistanou ufoni, až bude válka, až budu … A zafungovalo to někdy? Měl jsem někdy radost déle, než jeden den, kdy jsem si pohrál s novou hrčkou, telefonem, bytem, autem?

Škola

Škola je základ vzdělání. Děti se vše ve škole naučí a vylezou ve svých šestadvaceti letech ověšeni třemi písmeny před jménem a to jim zajistí zářnou budoucnost. Budou pak pracovat pro člověka, který měl na střední čtyřky, ale nebál se, protože byl zvyklý se o sebe postarat a doma to neměl lehké a nikdo mu nevyšlapal cestičku životem. No a tak jim tento podnikatel dá práci, zaměstná si svých padesát vysokoškoláků a skrz své managerské a obchodní dovednosti získané v reálném životě již na střední má dům, auto a pět telefonů – všechno cash koupené.

To dítě nebude mít respekt k autoritám

Kde se v lidech bere ta potřeba dělat někomu pucfleka? Kde by byli páni politici? Kde by byli páni nadřízení? Kde by byli bankéři se svými potištěnými papírky, kdyby si lidé uvědomili své svaté právo a řekli svým takzvaným nadřízeným, kteří jim vládnou z pozice strachu a pokreslených papírků s názvem peníze – děkujeme, otáčíme se k vám zády? Nebudeme ti už dělat pucfleka – řiď si svůj Mercedes, který jsme ti vyrobili sám. A příště si ho sám vyrob. Tvůj lid.

Po škole se již netřeba ničemu učit

Až vylezu ze školy, budu všechno umět. První den ve škole v šesti letech se magicky stalo, že mě začali učit a až vylezu s tím titulem, budu všechno umět. A budu vydělávat, vezmu si hypotéku a budu jezdit dvakrát ročně k moři. A přitom budu šťastný. A budu profitovat z toho, jak jsem se krásně na té škole učil a měl jsem samé jedničky. Tomuhle snad již mnoho lidí nevěří nebo ano?

Čím rychleji něco dělám, tím více toho stihnu

A tak rychle, rychle, rychle, ještě rychleji a nejrychleji. A pořád dokola. Ráno vstát v pět, probudit děti, uklidit, dát jim snídani, odvézt je do školy a školky, makat, makat a makat v kanceláři pro šéfa a majitele, ať se jim dobře daří na Maledivách, rychle do školy pro děti, vyzvednout z kroužků a jdeme na úkoly – hlavně napsat správně úkoly. Mařenko – máš to špatně! Jak jsem ti to říkal, že se počítají ty integrály? Dvakrát denně to počítam v práci – jednou místo oběda a jednou na záchodě, abych se procvičil a mohl ti to správně vysvětlit.

Moje odpověď?

Denně cvičím a trénuju. Meditace, jídlo, tělesná cvičení, skromnost, vděčnost za život, mindfulness, práce na sebe, pro sebe a na sobě, na politické divadlo už ani nekoukám natož abych se angažoval, na školu budu poukazovat do konce života za to, co jsem tam musel trpět, učím se – pouze nahoru a zpátky ni krok je má cesta životem. A nebudu – nebudu. Protože jen tady a teď je život. A spěchat někam? Tráva u nás na zahradě roste a ať se snažím jak chci, tak přestože na ni křičím od rána do večera, tak ta mrška neroste rychleji. A čím víc žiju tady a teď, tím jsem rychlejší a výkonější, protože nejsem osmdesát procent času někde v halucinacích o budoucnosti a nesnažím se jako vědma předpovídat, co bude až.

Jak říkal Mirek Dušín – nekuř, cvič a za krátko budeš zase chlapík!

Komentáře