GAPS – pomoc s: ADHD/ADD, autismus, schizofrenie, ekzem, ulcerózní kolitida, alergie, astmatické záchvaty a další.

Před týdnem jsem si koupila novou knihu – GAPS terapeutický protokol – zde můžete zakoupit https://www.janadellplotnarkova.cz/. Jedná se o knihu, kde se přesně popisuje vznik psychických nemocí, alergií, astmatu, ekzému a dalších. Autorka základ všeho vidí ve stravě. Sama píše o naprostém zlepšení stavu u svého autistického syna. GAPS dietu u něj praktikovala 2 roky a v 5 již lidé neviděli rozdíl mezi ostatními dětmi.

GAPS dieta je vhodná pro terapie a zlepšení u – poruchy pozornosti s/bez hyperaktivity (ADD/ADHD), deprese, dyspraxie, dyslexie, autismus, schizofrenie, astma či astmatické záchvaty, ekzém, alergie, Ačkoli se to nezdá, tak tyto zdánlivě nesouvisející potíže se často vyskytují společně.

O GAPS stravování vím již poměrně dlouho. Před cca 3 lety jsem četla tuto knihu přeloženou do slovenštiny. Musím ovšem zkonstatovat, že ta přeložená do ČJ je za mě lépe zpracovaná.

Jak už název knihy vypovídá, tak se jedná o změnu stravy. Já bych ráda napsala, že naše cesta ke GAPS dietě byla poměrně dlouhá. Je někdy velmi těžké zbavit se závislosti na určitých druzích jídla. A byla dokonce přes keto dietu, nízkosacharidovou dietu, rozhodně bezlepkovou dietu, paleo a další.

Ještě před nějakou dobou jsem pekla pohankové chleby (tedy bez lepku) a nyní zkouším ořechové. Bohužel úspěch v rodině prozatím nemají, ale budu zkoušet a uvidím, jaký se v rodině ujme.

Jak jsme postupovali:

– postupně jsme odebírali průmyslově zpracované potraviny

– hledala jsem náhražku za velmi důležitý chléb (u nás není možné se bez něj obejít). Nejdříve jsem začala péct pohankové chleby se semínky a teď hledám další náhražku (v tuto chvíli prozatím nemám)

– odstranili jsme z domácnosti všechny potraviny s rafinovaným cukrem (bohužel ani návštěvě, či klientům nemůžeme dát do kávy cukr, doma prostě není)

– kupujeme čerstvě nadojené kozí mléko

– kupujeme domácí vajíčka

– v tuto chvíli občas koupíme BIO maso a někdy od řezníka

Abych psala po pravdě a upřímně, tak cesta byla opravdu dlouhá. Tu jsme si někdy koupili sušenku, zmrzlinu, bagetu (na cestách) apod. Jak se v knize ovšem dočtete, tak bohužel při léčbě není možný ani kousek. Vše naruší střevní mikrofloru.

To, jaké potraviny jsou na GAPS dietě povoleny a zakázány najdete například na webu http://zivakultura.cz/

Ćím sladíme:

Med u nás používáme velmi sporadicky. Ačkoli je zrovna na GAPS dietě povolen. Když potřebujeme sladit, tak kupuji datle ve velkém balení a ty mixuji ve vysokorychlostním mixéru na datlovou pastu. Med nepoužíváme kvůli jeho vysokému glykemickému indexu. A zase…. Jsme v nějaké fázi, která neznamená, že je nejlepší. Časem doufám dojdeme k tomu, že nebude potřeba ani datlová pasta a sníží se potřeba cukru. Datle na rozmixování kupuji zde https://www.nejlevnejsiorisky.cz/

Pečivo a náhražky:

Jsme ve fázi, kdy se snažím odbourat i pohankový chléb. Jinak pokud jste závislí na chlebu, stejně jako jsme částečně stále my, tak doporučuji bezlepkový pohankový chléb (recept jsem dávala v předchozím článku).

Je před Vánoci a já budu hledat možnosti, co péct za cukroví. Nejspíše budeme asi péct raw cukroví a nebo něco málo z kokosové mouky.

Mléko a mléčné výrobky:

Nevím, kdo z rodiny by byl alergický na mléčné výrobky. Každopádně já na ně alergická rozhodně byla. Teď mi přijde, že je to lepší. V knize se dočtete, jak funguje u mléčných výrobků a pečiva (z pšenice) reakce u nemocných lidí. My mléčné výrobky částečně omezíme a věřím, že do budoucna budeme dělat vlastní. V tuto chvíli ponecháváme zakysané výrobky a čerstvé nadojené kozí mléko.

Kvašené výrobky:

Tak toto je něco jako černá skříňka. Je to velmi zdravé, životu prospěšné a u nás doma je pouze kysané BIO zelí. Nic jiného. V tomto ohledu ještě potřebujeme „dovzdělat“ a hlavně vše začít konzumovat.

Každý si musí najít svou cestu. Pamatuji si, že mi rozhodně třeba pomohlo,kdy jsem nějakou dobu byla na keto dietě. Bohužel jsem nebyla schopná dietu dodržovat přesně a po čase jsem opětovně sklouzla k zdravějšímu normálu. Znám lidi, co to dokáží ze dne na den. Prostě přejdou, mají disciplínu a také vidí výsledky. Já výsledky také vidím, leč není to tak rychlé.

Komentáře