room

Bordel na stole je bordel v hlavě. Jak opravit psychiku sobě a svým dětem?

Oslovilo mne video od Jordana Petersona. Jsem rád, když dojdu nezávisle na svém pohledu k někomu, kdo svět vidí úplně stejně.

V budhismu je prý nejvyšší stupeň poznání to, že nevnímám rozdíl mezi “já” a okolním světem. Cítím se pak tak, že je vše “jedno a jednotné”.

Ale proč bych si pak měl uklidit na stole? Proč bych měl vyházet všechny věci, které nepoužívám? Proč mít doma čisto?

Jsem přesvědčen o tom, že bordel v hlavě je velmi spojen s bordelem ve věcech. Nebo v počítači. Protože celý život pracuji se systémy, rozeznávám dva typy lidí – takzvaní “plochaři”, kteří mají všechny soubory, které kde stáhnou, najdou a uloží na ploše.

Plochaře poznám za půl vteřiny mrknutím oka na plochu jeho počítače. A automaticky zaujímám postoj – takový bordel na ploše je ekvivalentní bordel v hlavě. A v životě.

Pokud je člověk organizovaný, má řád, má okolo sebe pořádek, nepotřebné věci vyhazuje – je svobodnější a svobodnější.

Mluví o tom krásně Celine Alvarez v její knize o přirozeném učení dětí. Pokud se děti od malička učí ukládat věci na místo, mít organizovaný a spořádaný okolní svět, mají pak pořádek sami v sobě. Protože mozek je jen mechanismus a neodděluje venkovní a vnitřní svět.

A proto si velmi hlídám bordel na stole. Skleničky a všechny nepotřebné věci odnáším téměř ihned. Na ploše nemám jedinou ikonu. V systémech se snažím udržovat pořádek a to jak v těch IT systémech, tak v systémech doma.

Úklid nelze praktikovat bez zahazování. Na tomto principu je postaven náš mozek. V noci uklízí nepotřebné informace – zapomíná. A potřebné informace naopak posiluje. Zahazuje a tím uklízí. Kdyby nezahazoval, jeho kapacita by se možná brzy naplnila.

Na co mít věci, které nepoužívám? Kolikrát jsem slyšel při svých úklidech jak u nás doma, tak když jsem přesvědčoval lidi okolo – ale co když se to bude jednou hodit? Je to jen strach. Strach o existenci. Strach o život. Nebude se to hodit. A když se to bude hodit, tak si pořídím nový. Ale nebudu mít doma dvacet let starý rozbitý walkman, protože se jednou může hodit.

Japonsko je mi inspirací. Kéž je inspirací každému. Čím méně funkčních, kvalitních a organizovaných věcí, tím lépe pro celý tento svět.

Komentáře