dav

Definice zdraví v roce 2018 – co to je to zdraví? Máme jíst písek abychom byli zdraví?

Když mám chřipku, jsem jasně nemocný. Když mám zlomenou nohu jsem zraněný. Tohle je celkem jasné.

Když nemám ani chřipku a ani nejsem nijak zraněný jsem zdravý. Nebo ne?

Co když mám úzkosti, co když mám deprese? Co když se nemůžu na nic soustředit, co když je nemocný můj mozek či říkejme mysl? Dobře – tedy další rozměr zdraví.

Máme tedy zdravé tělo, nejsme nemocní, nemáme ani deprese, úzkosti, strachy. Ale hádáme se s lidmi v rodině. Máme nemocné vztahy. Útočíme na lidi kolem sebe – a opět máme svým způsobem nemocnou mysl. Další rozměr je třeba časté mluvení o druhých. Je to normální? No, sousedovic Barča to taky často dělá, tak to asi normální je, ne?

Pokud máme zdravé tělo a vztahy může nám chybět finanční zdraví. Podlehli jsme kolotoči půjček, trikům současné společnosti a firem – nakoupili jsme si věci, které jsme nepotřebovali a nyní jsme finančně nemocní a vytloukáme dluh dluhem, nebo nemáme dostatečnou finanční rezervu – a to nás dostává do stresu, depresí a úzkostí. Čili opět – finanční zdraví je úzce navázáno na zdraví mysli a duše, čili duševní zdraví.

Čili zdraví se skládá z více částí – z fyzického zdraví, což znamená nemít žádnou nemoc – ani rýmu ani rakovinu. Jenže to je jen menší část zdraví. Větší část zdraví se ukrývá v našem mozku. Mít zdravé vztahy a tím pádem být v bezpečí. Mít zdravé finance a tím pádem být v bezpečí bez stresu. Mít zdravé sebevědomí. Mít zdravé pracovní prostředí.

Mít zdravou práci – myslíte si, že společnosti, kteří propagují půjčky, cigarety, alkohol, pojištění, předraženou elektroniku a značkové oblečení, abychom vypadali přeci před ostatními skvěle, a tím pádem lákají do pasti příslušníky svého druhu se liší od kanibalů – sežeru vlastní druh, jen abych přežil. Je toto zdraví?

Cesta ke zdraví a zdraví samotné se tedy podle mne skládá z

  • Fyzického zdraví – zde pomáhá jídlo, klid a pohoda, ale také všechny ostatní oblasti zdraví
  • Finanční zdraví – zde pomáhá snížit své ego – žít klidně a uspokojovat základní lidské potřeby – dobré, kvalitní a zdravé jídlo bez přemíry sacharidů, rozumná práce, která je zábavou a dává dostatek peněz bez stresu – žádné šestnáctihodinové směny a noční a další nezdravé způsoby jak si za každou cenu vydělat. Zapomenout na půjčky a hledat v sobě skromnost a důvody žít skromně.
  • Vztahové zdraví – zde pomáhá umění odpouštět. Vnímat ostatní, že i oni mohou být nezdraví. Také je může trápit nedostatek v kterékoli oblasti zdraví. Mohou být ve stresu a tlaku z nedostatku peněz, může je bolet zub nebo mohou být celkově nešťastní, protože neplní touhu své duše a pracují jako lékař, protože to chtěla maminka a oni chtěli být zahradníkem a pěstovat růže.
  • Zdravá duše. Porozumění sám sobě. Mít jasný definovaný osobní prostor. Mít svůj cíl a vědět, proč jsem na zemi, jaká je podstata mé existence a kam jdu – to je vrchol zdraví, pokud mám všechny ostatní oblasti již zpracované a daří se mi v nich dobře.

Zdraví znamená nemít chřipku, nebýt ve stresu, cítit se svobodně, volně, netrpět nasraností na ostatní – protože pokud jsem na někoho naštvaný, trpím tím já, ne on. Všeobecně eliminovat utrpení ze svého života a života co nejvíce lidí z mého okolí.

Čím víc bude zdravých lidí se zdravým uvažováním a jednáním, tím více bude dalších takových přibývat – a vzestupná pozitivní spirála se bude točit.

Komentáře