IMG_20191229_123449

GAPS dieta – začátky

Jako první chci upozornit, že nejsme na úvodní dietě. Má to hned několik důvodů. Jako první je ten, že já jsem těhotná, druhý je ten, že si nemyslím, že je dobré jít na úvodní dietu ve chvíli, kdy přecházíte z téměř normální stravy. (popis úvodní diety GAPS – terapeutický protokol str. 140)

Ačkoli jsme byli již několikrát na stravě s omezeným množstvím sacharidů, tak jsme více méně zvyklí, ale na druhou stranu musím napsat, že teď to asi bereme naprosto jinak. Asi i více vážně? Možná tak by se to dalo říci.

Nejdříve odebíráme potraviny, které nejsou v GAPS dietě. Začali jsme asi týden a půl před Vánocemi a tedy prožili Vánoce bez cukru a dokonce i bez cukroví. Musím napsat, že jsem velmi pyšná na svého muže, protože nejen, že chápe do čeho jsme se pustili, ale prozatím to i respektuje.

A já se pokouším vařit. Koupila jsem si 2 kuchařky. První je Vaříme trochu jinak – https://zanetakremsa.cz/kategorie-produktu/kucharky/ a druhá jsou snídaně v odkazu.

Něco málo jsem z nich již udělala, ale věřím, že na tuto kuchařku dojde ještě časem. Zato ze snídaní jsem zkoušela již více jídel a tam musím napsat, že některé doma velmi chutnaly.

Jak to máme my:

Po přechodu začnou chybět taková běžná jídla, která klasicky jíte. Například chleba. Byl pro nás problém najít nějaký, který by byl pro nás vhodný. Nakonec jsem našla tento, ale ten jsem musela předělat, aby nám více chutnal. https://www.janadellplotnarkova.cz/2018/04/06/bagely/ – zde je originál

A já jsem ho upravila takto – recept i s fotkou zveřejním ještě v samostatném článku.

1,5 hrnku slunečnicových semínek

1,5 hrnku dýňových semínek

1 hrnek lněných semínek

5 vajíček

½ lžičky jedlé sody

sůl a lžička kmínu

Semínka namelete a vše smícháte dohromady. V předehřáté troubě pečete cca 35-40 minut na 170 st.

Z klasicky nabízených chlebů naší rodině nechutnal téměř žádný a tak jsme zjistili, že prostě nejsme na pečené ořechy. Většina „chlebů“ se dělá buď z namletých kešu ořechů a nebo z mandlové mouky. Semínkové „chleby“ my přijdou trochu lepší a i pomazánky na ně mohu dát.

Pomalu se ale učíme dávat pomazánku na zeleninu. Chce to ovšem čas.

Vývary

V GAPS dietě jsou velmi důležité vývary. Zde máme jako rodina velký problém, protože jsme polévky nikdy nejedli a tak si na ně pomalu zvykáme. Já jednou za 3 dny uvařím nějaký vývar a snažím se alespoň k obědu jej nabídnout. Ale jak je vidět, tak u nás se musí opravdu pomalu. Jednou to snad přijde a budeme je jíst i místo jídla.

Na závěr bych chtěla napsat, že na začátku má člověk prostě chutě. Ale i ty přejdou. Teď jsme ve fázi, kdy přestáváme kupovat velmi sladké ovoce a přecházíme na to méně sladké.

Co se vlastně změnou stravy změní?

Mohu napsat za sebe, že cukr v jakékoli podobě mě dělal více nervóznější. To je asi jediné, čeho jsem si všimla co se psychiky týče. Co se týče těla, tak těch změn je samozřejmě mnohem více. Jako první, se mi zjemnila pleť, moje ruce i nohy jsou jemnější a hladší. Měla jsem takové ty tvrdé lokty a to také zmizelo, ostruhy na patách taky nejsou. Kůži jsem měla vždy celkem v pohodě a neměla jsem nějaké velké problémy, tak asi ani změny nemohou být nikterak výrazné. Ale rozhodně přechod na GAPS má své výhody.

Věřím, že časem napíšu více.

Komentáře