IMG_20191204_115812

GAPS – první dva měsíce. Zlepšení soustředění, zvýšení energie, více klidu

Jak jsem již psala, tak jsme neprošli úvodní dietou na GAPSu. Bohužel to v tuto chvíli není moc reálné, ale i přesto mohu napsat, co se všechno u nás doma změnilo.

Nedokážu říci, zda to tak je nebo ne, ale když vysadíte všechny složené sacharidy (přílohy, rafinované cukry apod.) a necháte v jídelníčku pouze monosacharidy (ovoce), tak si myslím, že může dojít k jakémusi detoxu. Trvalo to asi 1-2 týdny, kdy nám celkově nebylo moc dobře. Projevovala se podrážděnost, únava a nevrlost. Každopádně, nevím, zda to nebylo dáno Vánocemi, který byly v očekávání.

Tedy neznamená, že pokud se chystáte přejít na GAPS, že něco takového budete pociťovat. (Každopádně lidi, kteří přejdou na úvodní GAPS dietu, tak říkají, že první týden měli někteří velmi špatné stavy.)

Co ovšem vidíme s Davidem oba cca od poloviny ledna je, že je nám mnohem lépe. Cítíme se oba klidnější a ačkoli je okolo nás celkem dost pracovního stresu, tak jsme více v pohodě. Také jsem zaznamenala méně agresivity. Je otázkou, co kdo vnímá za agresi. Já jsem na ni velmi citlivá a za mě už je to i tón hlasu či netrpělivost.

Já u sebe cítím za mě velmi důležitou věc a to:

S dětmi jsem 24/7, nemám k dispozici nikoho ani na hlídání, takže si tento kontakt naprosto užívám, leč někdy je to celkem vyčerpávající, když jsem vlastně i chvilku před porodem třetího dítěte. S přechodem na GAPS mám nejen více energie, ale hlavně se cítím velmi klidná. Dále mi přijde, že večer jsem před přechodem na GAPS už byla unavená a chtěla jsem, aby děti rychle usnuly. Nyní nejsem unavená. A tedy i celkem příjemně naladěná až do večera.

 

Výhody GAPS stravování:

– je to neuvěřitelné, ale ten příval energie je až návykový

– ulevilo se nám v mnoha ohledech

– zvýšila se soustředěnost u Davida hodně.

– upravilo se trávení

– Dominik už nespí pouze 7 – 8 hodin, ale déle a prozatím vidím, že není bruxismus (na ten má vliv ještě i něco jiného než jenom strava, ale i ta je tam značná)

– nejvíce jsou změny vidět na našem nejstarším synovi. Upozorňuji, že u dětí je to nejrychlejší.

– zvýší se vám IQ a u děti je velmi znatelné. U mě nevim a nezajímá mě to, ale David si ho zase měřil a říkal, že je to fakt neuvěřitelné.

– klid = zlepšení emočního stavu

– po čase si tělo samo řekne, že už nepotřebuje tolik jídla – u dospělých

– u dětí je to naopak. Začnou mnohem více jíst. Nebo mi to alespoň tak přijde. Dominik toho snad nikdy nesnědl tolik co teď. Adamovi se zase trávení upravuje.

– mluvím převážně o psychice, ale těch pozitivních vlivů to má samozřejmě více

– nejsme téměř vůbec nemocní

 

Nevýhody GAPS stravování:

– je to velmi náročné na udržení. My tedy neporušujeme nebo se spíše o to snažíme neporušovat, ale je to velmi těžké. A to je to plná dieta. Není to ani úvodní, ale ani druhá. Je to plná, která se u některých lidí zařazuje až po třeba i půl roce.

– trávím spoustu času v kuchyni

– strávím spoustu času nakupováním a vybíráním vhodných potravin

– kolikrát vůbec nevíme, co budeme jíst

– stále točím dokola jídla

– začíná u nás vznikat agrese ve chvíli, kdy jde David do ledničky a najde ta pouze vývar, mrkev, petržel a celer 🙂

Velmi důležité je: U nejstaršího syna dodržuji vše naprosto striktně. Cukr žádný, lepek žádný a laktóza max čerstvé kozí mléko.

 

Na co se chystáme:

http://www.elaconsulting.cz/ – kontaktovala jsem tuto poradnu. Abych se přiznala, tak jsem delší dobu zjišťovala, kterého člověka si vybrat. Tuto paní jsem si vybrala na základě prvního telefonátu. Říkala, že bude potřebovat vyšetření, aby se mnou vůbec mohla začít mluvit. Nejen tím, ale i dalším přístupem si mě získala. Po první konzultaci a prvních vyšetřeních napíšu informace.

Před poradnou budeme dělat speciální vyšetření. Jak u Davida, tak jsme se rozhodli, že některými testy projdeme celá rodina.

Některé testy mi byly doporučeny a některé si ještě vybírám.

Musím napsat, že svět je opravdu malý. Jakmile jsem se začala o tento typ stravování zajímat, tak se i celkem náhodně setkávám s lidmi, kteří na GAPSu jsou nebo se o něj začínají zajímat. Je to velmi příjemné.

Věřím, že projdeme ještě i úvodní dietou. Já rozhodně né v době kojení, které mě ještě bude nějakou dobu čekat, ale věřím, že David velmi brzy, protože ho čeká konzultace právě s Gabrielou z výše uvedeného odkazu.

 

 

Komentáře