sdr

Hyperaktivní dítě? Trápí vás malý lovec? Jak ochočit lovce? Psychické diagnózy nemohou být v 2018 tabu!

Stačí si představit své dítě jako lovce. Jako někoho odlišného ve společnosti farmářů. Máte doma také takového lovce?

Dle této teorie není takzvané ADHD nemoc. Jedná se pouze o jiný vývojový druh člověka. Současná společnost se skládá z 95% farmářů. A zbylých pět procent jsou lovci-sběrači. Spíše lovci. Děti a dospělí s ADHD diagnózou velmi odpovídají, podle mé vlastní zkušenosti, profilu lovce.

Agresivní protiútoky. Hypersoustředění kdy dítě nevnímá naprosto nic jiného, než věc, na kterou zaměřilo pozornost. Nesoustředění se na věci, které dítě nezajímají. Jiné sociální chování, než má většina populace. Pokud se rozhodne, jde přes mrtvoly – jako orel, který útočí na svou kořist a nevnímá nic kolem. Proč by tohle měla být nemoc a porucha?

Pro mne je moje diagnóza konečně správná informace o tom, kdo jsem. Nejsem farmář. Koukat na kytičku a čekat, než mi vyroste, na jaře zasít a v létě sklidit. V klidu koukat na koloběh přírody. Ne, ne, takhle nefunguju.

Lovit, běhat, skákat, vybíjet výbušně energii. Pak někam zalézt a snít o nesmrtelnosti brouka.

Máte kočku? Znáte kočku a její chování? Koťata se učí lovit. Koťata se připravují na život lovce. Vystartovat, ulovit a pak si jít meditovat na patnáct hodin na okno a pozorovat co se děje venku – odpočívat a v podstatě se jen tak nudit. Plout si ve vesmíru svých myšlenek. A pak znovu dokola. Vystartovat, ulovit, meditovat.

Chovám se jako kočka. Zkoušeli jste kočku donutit příkazem, aby k vám přišla? Aby se nechala pohladit? Micino! K noze! To úplně nefunguje že ano? Kočka zdrhne. A ještě vás škrábne. Zaútočte na kočku zahnanou do kouta a máte problém.

Já funguju stejně a dovoluju si říct, že váš malý domácí lovec taky. Dáte mu příkaz? Odpoví protiútokem. Nenechá se jen tak zlomit silou. A když ano, musí ta síla být obrovská.

Jenže co s lovcem ve farmářské společnosti?

  • Trénovat a trénovat. Vybíjet energii. Běhat, skákat, motivovat dítě k fyzické aktivitě venku.
  • Počítače a televize jsou pro lovecké mozky více přitažlivé – nevím proč. Ale je třeba fyzicky vybíjet energii, protože jinak se usadí a výbušně půjde ven v nevhodnou chvíli.
  • Správné jídlo s minimem cukrů a sacharidů. Ty dodávají tělu hodně rychlé eneriie a lovec má pak větší potřebu lovit. Ale lovte z gauče u televize, to nejde.
  • Lovci mají kód protiútoku. Tlak na lovce vyvolá protiútok. Vybičuje mozek ke stresové reakci – my neutíkáme, my bojujeme. Zapomenout na příkazy a snažit se kočku nalákat, ne ji rozkazovat. Uteče a škrábne.
  • Láká se ve stylu – uau, to je úžasná hra to umývání nádobí. Myslíš, že zvládneš umýt talíře, pak skleničky a nakonec příbory v tomhle pořadí za méně než pět minut? Zkusíš to? Dokážeš, že to zvládneš? Jo? Nevěřím – fakt jo? Ukážeš mi to? – Místo – mazej umejt to nádobí.

Rovněž je dobré přijmout, že se vám narodil malý lovec, pro kterého jsou nevhodné zažité konvence současné farmářské společnosti. Farmáři vydrží farmit 5×8 – já jsem v deseti letech filozofoval o tom, že se asi zblázním jako dospělý, protože nedokážu vydržet sedět na zadku těch pět hodin ve škole. Co budu dělat v dospělosti? Umřu za osm hodin v práci? Moje největší trápení bylo sedět na zadku bez hnutí a nevybíjet energii. Nelovit.

Seď rovně, nehýbej se, nevrť se. Nelov. Nesmíš lovit, my tu farmaříme. Nesmíš, nesmíš. A musíš farmařit. Zasít obilí a čekat.

Nemusím – nemusím. Já si svůj osud ulovím.

Komentáře