dav

Mé ADHD a cukrové “energy drinky” + co dostane mozek do rovnováhy

Proč jsem pil až litr a půl “energy drinku denně” před tím, než jsem objevil skutečnou příčinu svých úzkostí a nesoustředěnosti – ADHD?

 • Dle mých zkušeností mozek hledá cokoli, co jej dostane do rovnováhy – za svůj život vyzkouší člověk širokou paletu látek a tak má mozek z čeho vybírat
 • Kofein je všudypřítomný
 • Z mé zkušenosti potřebuje mozek člověka s ADHD mnoho energie
 • Kofein působí jako stimulant, což je ekvivalent mnoha léků, které se používají pro léčbu ADHD – Aderall, Ritalin
 • V minulosti se používaly dávky kofeinu 600mg ekvivalent osmi standardních káv jako léčba ADHD
 • Kofein skutečně zvyšuje pozornost
 • Nebyl jsem schopen se zbavit závislosti na energy drincích a myslel jsem, že jde o závislost na kofeinu

Momentálně vše vidím jinak. Přešel jsem na stravu s naprosto minimálním obsahem cukru (karbohydrátů). Pravděpodobně jsem byl závislý na kombinaci velkého množství cukru, který je obsažen v energy drincích a stimuluje pozornost, ale vždy jen zhruba na hodinu až dvě, takže jsem musel neustále doplňovat jak cukr, tak kofein.

Cukr mne unavoval, přetěžoval můj mozek a v podstatě mnohonásobně zhoršoval mé ADHD. V krátkodobém hledisku jsem se však cítil dobře, mohl jsem se soustředit déle než patnáct minut a pracoval jsem několik hodin v kuse.

Dostupnost takzvaných energy drinků, které by měly být nazvány spíše raketové vyčerpání energie, je ohromující. Děti si je mohou koupit kdekoli a kdykoli.

 • Pije vaše dítě energy drinky u počítačových her?
 • Nemůžete vy nebo vaše dítě spát a přitom konzumujete kávu s cukrem či energy drink?
 • Jste naopak velmi unavení, pokud konzumujete kofein s cukrem v podobě energy drinku?
 • Používáte vy nebo vaše dítě energy drink proto, abyste se lépe soustředili a bez kofeinu s cukrem nejste schopni se soustředit?

Až díky mé přemrštěné konzumaci kofeinu a energy drinků bylo možno přijít na skutečnou příčinu mých obtíží – ADHD. ADHD způsobuje u 50% lidí trpících ADHD úzkosti, což byl i můj případ. Nyní vím, že stimulace v podobě energy drinků je pro ADHD velmi špatná, ale nedokázal jsem svému mozku poručit, protože jedině po konzumaci kofeinu s cukrem jsem byl schopen se soustředit. Kofein v mozku vylučuje noradrenalin, který zvyšuje pozornost.

Momentálně beru SNRI což je Selective Norepinephrine Reuptake Inhibitor – látka, která zjednodušeně zvyšuje množství noradrenalinu (norepinephrinu) v mozku. Mnohem lépe se soustředím, dokážu déle vydržet u práce a ostatních činností, které mne dříve svou nudnou povahou děsily. Jsem vnitřně klidnější a přestal jsem mít nutkavou potřebu konzumovat energy drinky.

V souvislosti s mou velmi radikální změnou stravy, od které očekávám případné snížení či ve finále vysazení medikace, je mi na světě skvěle.

Pokud vy nebo někdo z vašich blízkých konzumuje nadměrné množství energy drinků, je možné, že máte nerovnováhu neurotransmiterů v mozku a je třeba přijít na příčinu a možnost léčby.

Komentáře