dav

Radost z maličkostí? Nesmysl? Pro mne téměř celý život ano aneb co dokáže tyčka za pět set.

Co to ta matka zase mele. Já tu vymejšlim jak dobýt planetu, včera byla párty, je mi blbě, venku to nesnášim, protože je to tam málo hardcore, tek, hi-tech a ještě by na mě svítilo slunko a bylo mi vedro. Mám rád chládek a tmu hezky zalezlej v jejím bytě na gaučíku. Temnota mne přitahuje – jaký maličkosti? Jedině vydělat miliardu dolarů má přece na tomdle světě nějakej smysl, ne? Co jinýho tady? A pokud možno to vydělat za tejden . Ráno v pondělí začít a v pátek už slavit jak je ta tučná miliarda pěkně na účtě. Jo jo – to je jediný, na čem záleží. Pořádný prachy. A pořád víc.

Tak tohle si přesně pamatuju. Takhle jsem uvažoval, když mi opravdu nebylo dobře. Doba oněch sto deseti a více kilo, temnota, žádné chození ven, pouze počítač, jídlo hezky a řádně smažené s tatarkou a hranolkama. Nebo mekáček. A pořád víc a víc. Všeho. Ať to teklo, dýmilo nebo to směřovalo na účet. A klidně směrem z účtu. Miliarda přece bude, ne?

Konečně vím, že můj chudák mozek jenom hledal dopamin. On pořád a pořád hledal dopamin, protože ho chudák neměl. Junk food čili hnus jídlo – to dodá dopamin. Brambůrky, coca-cola. Nejsem si jist, jak cukr simuluje činnost dopaminu, ale taky tipuju, že ji simuluje dobře. O alkoholu nemluvím, tam je jasné, že mozku dává slast – a pak si bere daně a vybírá vysoký úrok.

O deset let později. Sedím venku s klukem, o kterém jsem už psal a který si chodí k nám hrát s Dominikem. Hrajeme na elektronické varhany na zahradě pod sluncem, je podvečer. Klid, pohoda, mozek se učí a trénuje pravou hemisféru hudbou. Malý Adam miluje, když se může procházet po varhanech – zázrak vydává si svoje zvuky a děsně ho to baví.

Když v tom dostanu balíček. Zázračný to balíček, který jsem si objednal. A v něm tyčka, klávesnička a baterčička, respektive se tomu nadává po modernu – power banka. A tak vezmu tyčku, jejíž původní účel je selfie tyčka kombinovaná se stativem a začnu si hrát. A hraní znamená hackování. Do tyčky nacpu telefon, připojím přes modrý zub klávesničku a telefon nabiju ze šťávobanky.

A jsem v sedmém nebi. Vyrobil jsem si ideální ultrapřenosný skorolaptop, můžu na tom psát všema devíti, je to nastavitelné, tyčka dokonce skvěle slouží k tomu, k čemu ji Číňan vymyslel – ultranádhera. A starší syn to hrozně chce. A já mu to nechci půjčit. Je to táty! Táta si vyrobil hovadinku za pár korun a je na sebe děsně pyšnej, že si nemusí kupovat laptop, je ultramobilní, může natáčet sebevidea a vůbec se cítí na vrcholu.

Tyčku jsem si pyšně vystavil na pracovní stůl, mobil už má svůj domeček, dokonce i když mi to ztěžuje telefonování a teď se na svoje udělátko koukám a jednoduše mám z té hovadinky radost. A to velkou! Momentálně mi může miliarda dolarů vycpat polštář.

Co všechno ten dopamin nedělá … no hrůza pomyslet.

Komentáře