Screenshot (29)

Semínkový chléb GAPS

Při přechodu na GAPS nám nejvíce chyběl chléb. Před přechodem jsem dělala chléb z pohankové mouky (bezlepkový). Nyní jsme již přes 4 měsíce na GAPS a musím napsat, že jsem konečně našla „chléb“, který nám vyhovuje.

Ty, kteří hodně jedí i očima ovšem musím upozornit, že zrovna tento chléb nemá vždy barvu, která patří do gastronomie k pečivu. Jelikož dýňová semínka jsou zelená, tak i tento chléb má někdy zelenou barvu, není to ovšem pravidlem. Tím, že už poměry přesně nedodržuji, tak když dám např. více slunečnicových semínek, tak chléb zelený není.

Přínos má mnohem větší.

Dýňová semínka obsahují: fosfor, hořčík, mangan, železo, měď, L-tryptofan (zlepšuje spánek a předchází depresím), zdroj vitamínu E, zdroj vitamínu B (thiamin, riboflamin, niacin, kyselina panthotenová,..), přírodní léky proti parazitům,

Lněná semínka – vysoký obsah nenasycených omega 3 mastných kyselin, které zodpovídají za snížení LDL – „zlého“ cholesterolu a ten správný cholesterol zůstává nedotčen. Omega 3 mastné kyseliny snižují pravděpodobnost výskytu mozkové mrtvice.

A velmi důležité, co jsem se dozvěděla až trochu později: Konzumace lněných semínek před porodem uvolňuje porodní cesty a usnadňuje tak porod. Fytoestrogeny také pomáhají nastartovat tvorbu mléka a zvyšují kvalitu.

(zde bych ale chtěla upozornit. Jelikož nám tento chleba opravdu chutnal, tak jsem jej dělala velmi často. Náš třetí syn se narodil o cca 14 dní dříve oproti jeho bratrům, což je sice dříve, ale pro některé by toto mohlo být fatálnější, čili opravdu to funguje. A druhá věc, třetí porod jsem měla opravdu velmi snadný a téměř bez bolestí.) To, zda k tomu přispěla lněná semínka se mohu pouze domnívat. S určitostí to říci nemohu.

Ingredience:

– 2 hrnky dýňových semínek

– 0,5 hrneku lněných semínek

– 1 hrnek slunečnicových semínek

– 0,5 lžičky jedlé sody

– 5 vajíček

– 1 lžička soli

– 0,5 lžička kmínu

Semínka namelu ve vysokorychlostním mixéru, přidám, jedlou sodu, sůl a kmín a přendám do misky a poté přidám vajíčka a v míchám. Dám do misky na pečení a peču na 170 st. 40 minut.

Komentáře