IMG_20190713_143108

Skřípání zubů – bruxismus u dětí

Na tento článek se už odhodlávám opravdu dlouho, až dneska jsem si na něj našla čas.

Jelikož se syny spíme v jedné posteli, tak přesně vím, kdy jsme to v daný den přehnali a kdy vše bylo v pořádku.

Musím napsat, že byly doby, kdy Dom skřípal opravdu velmi a v noci se téměř nedalo spát. Mnozí psychiatři by mu ihned dali diagnozu ADHD. Dneska jsme už zase někde jinde. Já jsem se posunula a změnili jsme spoustu věcí. Díky tomu také doma nejsme téměř nemocní, když nepočítám nějaké viry, které přilítnou z ulice. Ale průběhy nemocí máme velmi krátké a dobré, což mě těší.

Co jsme všechno změnili a má opravdu vliv na skřípání zubů u dětí. V tomto článku se zaměřím pouze na děti, protože u dětí máte vy dospělí možnost spoustu věcí zachránit a změnit. Skřípající dospělí mají již tu nevýhodu, že se musí zaměřit na svoje skryté strachy a zajeté vzorce v hlavě, které právě bruxismus způsobují. (Někdy se stává, že vám bruxismus způsobuje partner – toto je myšleno opravdu vážně. Prostě jste citliví na některé projevy vašeho protějšku a může to být třeba jenom tón hlasu).

Proč dítě skřípe zubama?

Je to z více důvodů a tak vyjmenuji ty základní a velmi důležité:

1. Není respektován v prostředí ve kterém žije

2. Nejsou naplněny jeho potřeby

3. Má větší příjem sacharidů, než je pro něj dobré

4. Má psychický přetlak

5. Má fyzický přetlak

 

A teď jednotlivé body rozeberu:

1. Není respektován v prostředí ve kterém žije.

Toto je velmi důležité téma právě u dětí, které trpí bruxismem. Dítě je v úzkosti. Co znamená respektovat dítě se dočtete v mnoha publikacích. Dávejte velký pozor na to, když už máte třeba druhé dítě a vaše první skřípe zubama. Zde doporučuji knihu AHA rodičovství – sourozenci, Sourozenci bez rivality. Celkově k respektu doporučuji Respektovat a být respektován, Vše od Naomi Aldort a rozhodně najdete další. Pokud v rodině změnít pouze tuto jednu věc a to je respekt ke svému dítěti, tak věřte, že se jeho skřípání zubů rozhodně sníží nebo naprosto zmizí. 

Ve chvíli, kdy se vrátím ke svým starým vzorcům (ano i to se stává, když jsem např. ve stresu) a třeba křiknu na Doma, tak se to ihned odrazí. Děti jsou opravdu obří zrcadlo.

Respekt neznamená, že dítěti vše dovolíte, respekt je stav, kdy máte správně nastavené vlastní hranice a tedy nedochází u vás k přetlaku, kdy následně vlivem přetlaku, (který může být naprosto z jiné situace), pak bouchnete, pláčete apod. A jelikož dítě může být poslední „kapka“, tak bouchnete na něj. K přirozenému respektu se máte možnost dopracovat pouze tím, když se zbavíte svých strachů a s citlivostí k sobě vlastní najdete tu svoji přirozenou hranici. 

 

2. Nejsou naplněny jeho potřeby

Velmi důležité téma. Byly dny, kdy jsme byli všichni v pohodě. Kluci si hráli a Dom stejně skřípal zuby. Až po čase jsem zjistila, že dělám chybu, protože on potřeboval být delší dobu u tabletu, než jsem mu já dovolila. Nebyla naplněna jeho potřeba informací. Dom hodně zjišťuje z youtube. Nejen z pohádek, ale kouká v angličtině třeba na to, jak si děti hrají. Baví ho to. Něco ve mně ho stále od tabletu odhánělo, protože jsem si myslela, že je to všechno špatně. Jenže tím jsem nerespektovala jeho. Což vypadalo asi takhle. (používala jsem manipulaci).

„Dome, já bych byla moc ráda, kdybys to již vypnul a pojedeme spolu třeba na kolo nebo půjdeme na hřiště nebo si spolu budeme hrát.“

Dom mi na to řekl, že se chce ještě dívat, ale moje potřeba ovládat ho, protože jsem měla v sobě strach, byla silnější. Bohužel ani láskyplná manipulace nepomůže k tomu, že se jedná o manipulaci a dítě to stejně jednou vrátí. (buď nemocí nebo svým chováním, které vy budete v nerespektujícím prostředí hodnotit jeho chování jako zlobení nebo naschvály apod.)

Dneska Doma necháme dívat se na tablet a i hrát na playstationu (i když zde jsme dali podmínku, že hraje jenom s tátou). Domluvili jsme se s Domem, že není dobré, když přijdou kamarádi na playstation. Většina z nich je u něj velmi nervozní, někteří dokonce sprostí a celkově jsme zjistili, že toto není v jeho věku prozatím dobrá cesta. Ano zde prozatím omezujeme, protože se mi opravdu nelíbí jednání dětí. Dom s tím naprosto souhlasil.

3. Má větší příjem sacharidů

Ano i strava má na skřípání zubů vliv. Doporučuji se zaměřit na nízkosacharidovou stravu. Omezit rafinované cukry a když už sladit, tak banánem, prostě ovocem. (což ale neznamená, že koupíte litr 100% juice a necháte dítě jej vypít i přemíra ovoce není dobře).

Informace o nízkosacharidové stravě si můžete dohledat na internetu. Je označována také jako low carb či paleo.

4. má psychický přetlak

Toto je velmi složitá věc a doporučím, abyste se na svoje dítě opravdu velmi zaměřili. Psychický přetlak může vzniknout z mnoha věcí. Domovi jsou 4 roky a zde jsou příklady psychického přetlaku:

a) je ve společnosti mnoha dětí a v danou chvíli mu to nedělá úplně dobře

b) je ve společnosti i třeba méně dětí, ale je tam někdo, kdo mu narušuje jeho osobní prostor, nerespektuje ho

c) může vzniknou u rodin, které s dítětem nic nedělají jenom dítě posadí k televizi – nedostatek jiných podnětů

d) tlak – je na dítě vyvíjen tlak. A to v jakémkoli ohledu. Bohužel zde je myšlen i tlak školy nebo rodičů. Toto hodnotím jako nejvíce důležitý bod. Pokud chcete, aby dítě přestalo skřípat zuby, tak mu dopřejte prostředí maximálně s velmi mírným tlakem. Ideálně jej eliminovat. Toho můžete docílit tím, že nastavíte v rodině pravidla, která se budou dodržovat. Napíšete si je na papír a u těchto pravidel budete naprosto striktní. Ostatní věci vás již nerozhodí. To je jediné, co mohu doporučit, protože to u nás doma funguje.

5. Má fyzický přetlak

Tak tady je to jasné. Ani fyzické vyčerpání, ačkoli třeba ADHD děti mají rádi pohyb, není pro děti dobrý. V létě, když Dom líta s kamarády venku, tak se to někdy stane. Dopoledne někteří kamarádi přijdou, pak i odpoledne a večer to končí vyčerpáním, křikem a usnutím. V noci pak třeba při otáčení zaskřípe zuby.

Na závěr bych chtěla napsat, že v tuto chvíli Dom není naprosto bez skřípání zubů. Skřípe ale velmi sporadicky. Maximálně, když se v noci otáčí z jedné polohy na druhou a to jenom někdy. Ve chvíli,kdy si všimnu, že opětovně je skřípání trochu více, tak se znovu zaměřuji na sebe, na větší klid v rodině, stravu a zpozorním.

Věřím, že i vám se podaří skřípání u svých dětí snížit. Nejsložitější hodnotím dojít v rodině k respektu.

Komentáře