bty

Ty máš ADHD jo? Dyť to nic není – to je jako rýma – to má dnes každé páté dítě.

Jako rýma říkáš? Měl jsem tuhle výbornost, výbornou rýmu jménem ADHD třicet pět let bez toho, abych o ní já, či kdokoli jiný věděl. A proto jsem si myslel, že jsem normální. Že když mi hlavou lítá pět tisíc myšlenek za hodinu a každá někam uletí, že je to naprosto v pořádku a normální.

Každý přece svou rýmu zvládá. Každý jsme stejný a jen já to jakýmsi záhadným způsobem nedávám. Jenom já jsem enormně líný, nedokážu vydržet v žádné práci a práce osm hodin denně pět dní v týdnu mne už z podstaty věci děsí. Nevydržím u ničeho od malička dýl než pět minut – a z dlouhodobého hlediska tři týdny. To bylo mé maximum. Nekonzistentní uvažování, stále fascinace něčím novým, nedotahování práce, nedočítání knížek a dokonce nedohrávání mých milovaných her. Ani ty blbý hry jsem nedokázal dotáhnout do konce.

Deprese, úzkosti a další přidružené dobroty. A přitom jsem úplně normální – nic na mě není poznat. Jen chodím pořád nervózně sem a tam. Jsem trošku rychlejší, takže, když jsme měli poradu firmy, mi říkali, že jsem jak na perníku. No ale co – je trochu zrychlený, trochu šílený, ale docela mu to v některých oblastech myslí. Tak ho necháme.

Takže ADHD je jako rýma? Je to hnus fialový, přátelé. Díky bohu už konečně alespoň vím, že nejsem nějaký zdegenerovaný exot, který je tak líný, že není schopen u ničeho vydržet, ani když jsem se snažil sebevíc a opravdu z celého srdce jsem chtěl meditovat, cvičit, chodit reálně do práce, a pořád a pořád to nešlo. Je to jako když s vámi mozek stále bojuje. Odmítá konzistentně jít dopředu a vydržet u činnosti déle než patnáct minut a do toho dlouhodobě odmítá vydržet u činnosti déle než pár dní za sebou. Když se hodně mučíte a přemáháte, jste schopni u jedné činnosti vydržet třeba týden. A při velkém vypětí sil vydržíte u práce hodinu.

A myslíte si, že je chyba v charakteru. Jsem špatný. Všichni ostatní zvládají a já ne. Jsem přece zdravý, nic mi, není ani tu rýmu nemám. Jen mi hlavou běhá pořád nějaký bordel, nedá se zastavit, chodím pár kroků před rodinou a nevnímám je, protože moje nezastavitelná hlava mumlá cosi zajímavého a každé tři vteřiny změní téma. A tak pořád poslouchám, že jsem duchem jinde, že jsem líný, protože jsem z mumlání v hlavě už skutečně fyzicky unavený, že u ničeho nevydržím a jsem špatný člověk a tak pořád dokola.

A tak se díky skvělému ADHD zrodila Zdravá Svoboda. Protože jednoduše do práce už nechci a udělám všechno, abych nás uživil a pracoval svým způsobem a ve svých podmínkách. Díky onomu ADHD, na které se obvykle berou léky na bázi amfetaminu – čili slabšího pervitinu. ADHD, které způsobuje často úzkosti a deprese včetně generalizované úzkostné poruchy, je příčinou zneužívání návykových látek a pravděpodobně sebevražd.

Ale je to přeci jen taková rýmička, kterou má teď každé páté dítě, ne? Jenom si vezmou Ritalin než jdou do školy a všechno bude v pohodě. V podstatě jsou to legální narkomani a to proto, aby dostali svou dávku dopaminu, který lidem s ADHD, stejně jako norepinefrine, chybí. Je to celoživotní závislost na lécích, a i tak celkem nestandardní a velmi obtížně začlenitelné uvažování do standardního chodu společnosti.

Je to jenom malá rýmička – to přechodíš.

Komentáře