dav

Vztek, naštvání, agresivita ADHD a vztah ke svobodě – co s tím? A co může pomoct na ADHD?

Protože konečně vím, že ADHD způsobovalo moje celoživotní “stavy” – agresivitu, podrážděnost, negativitu a další lahodné libůstky, můžu s tím něco dělat.

A protože mi dneska došla Strattera a od rána jsem byl hodně agresivní, vzteklý, negativní – jednoduše klasicky takový, jakého se znám.

Dřív jsem si myslel, že je to má povaha – ale konečně začínám díky meditacím a práci na sobě rozeznávat, co můžu ovlivnit a co ovlivnit nemůžu. Protože moje tělo občas dělá zvláštní věci. A protože má nedostatek norepineprhinu, na který jsem bral Stratteru, je pak agresivní a hledá způsob, jak dostat chemii v hlavě do rovnováhy.

Bylo mi opravdu nedobře, až jsem nevěděl, co teď. Ale konečně taky vím, že je vše způsobeno ADHD. A když vím, tak můžu konat.

Hop na kolo a hodinu a půl jízda co síly stačí. A přijel jsem s o mnoho lepší hlavou. Protože začínám chápat, co tělu dělá dobře. A taky chápu, že si své nálady a svou takzvanou povahu neděláme úplně sami.

Jídlo, pohyb, cvičení a další externí nastavení například prostředí, ve kterém žijeme – všechno má velký vliv na naše tělo, které následně reaguje a upravuje biochemii v mozku. Proto o někom říct – ten má agresivní povahu – momentálně si myslím, že s takovými lidmi není něco v pořádku na fyzické úrovni.

Mnohdy jsem se choval tak, jak skutečně nechci. A pořád se tak chovat můžu, když na sobě denně nepracuju. A mozek setrvačník jeden se pořád ještě drží starých zvyků.

Nejdůležitější je znát své tělo a jeho reakce. Protože tělo nám dává o všem vědět. Když se mu něco nelíbí, řekne to. Jen nemluví klasickou řečí. Říká – je ti zle, jsi naštvaný, hodně naštvaný a tím myslí – mazej vybít tu agresivitu fyzickým pohybem.

A proto je pro mne enormně důležité žít svobodně doma. Těžko bych v kancelářích vysvětloval, že musím mít naprosto nestandardní režim, kdy si potřebuju dělat co chci, kdy chci.

A proto souhlasím s jednou ADHD slečnou, kterou 15x za pět let vyhodili z práce. ADHD lidi 3x častěji založí svojí firmu. Nic jiného nám moc nezbývá. Jsme neuroatypičtí – nedokážeme sedět na zadku tehdy, když to vyhovuje zbytku.

A proto jsou naše mozky a těla nastaveny od malička jiným způsobem – chováme se jinak, myslíme jinak, tvoříme jinak. Jsme jiní.

Komentáře