dav

Doba šílených informací. Nikomu nevěř. Kde je pravda?

Jsem proti instituci školy. Ale proč? Nevěřte mi. Nevěřte totiž nikomu. Pouze sami sobě. Vše je jen a jen můj názor, ke kterému jsem dospěl po mnoha a mnoha hodinách studia.

A proto vím, že si každý musí udělat názor sám. A proto také mohu tvrdit, že škola učí mnohdy nesmysly. A to dokonce faktické nesmysly. Protože vždy se dá dojít až na vrchol informační pyramidy a tam stojí cenzoři, kteří kontrolují informace.

A pokud tedy bude pro někoho na vrcholku informační pyramidy výhodné, aby nás učil ve škole, že je skvělé pít Coca Colu Zero s Aspartamem místo cukru, děti budou tuto informaci považovat za věrohondou. Učí se přeci ve škole ne?

A školu každý považuje za instituci pravdy. Co už může být posvátnější než škola? Škola, kde vám tvrdí, že se tisícitunové kameny tahaly stovkou párů volů. A že pyramida z 2 500 000 kamenných bloků o váze 2 – 70 tun byla postavena měděnými dláty a byla to hrobka faraona, protože přeci tenkrát neměli co jiného na práci než po 20 let 24 hodin denně pokládat každé 3 minuty jeden takto velký kamenný blok u stavby, která ale není čtyřboká, jak se učí ve škole. Je osmiboká, orientovaná s téměř dokonalou přesností na sever, v centru světové zemské masy a má dalších mnoho podivností.

Ale co se řekne ve škole, je pravda. A co je v televizi, je ještě větší pravda. Protože v televizi si přece nikdo nedovolí lhát ne?

Každá informace, ať sebepravdivější z pohledu kteréhokoli člověka, je jen zkreslené vnímání reality filtrované zkušenostmi onoho člověka. Žádná absolutní pravda neexistuje. Existují zkušenosti. Když budu mlátit hlavou do zdi, bude mě to asi bolet. Ale třeba někoho více a někoho méně – záleží na centrech bolesti v mozku. A tak vám každý bude tvrdit něco jiného. Někdo, že mlácení hlavou do zdi je enormně bolestivé a někdo, že ho to trochu lechtá.

A teď – co je pravda?

Naučil jsem se vše brát jen jako svou zkušenost. Nevěřte nikomu, protože jen vaše zkušenost je pro vás pravdou. A proto naprosto každému doporučuju pořád studovat. Pořád hledat a sbírat informace a dívat se na obě strany. Je to někdy těžké, protože nám sedí některé informace do našeho konceptu bytí, a proto je preferujeme. Třeba to, že je cukr špatný, a tak si najdeme spousty studií o tom, že je cukr špatný. A nebereme v potaz protistranu, protože jsme si už vytvořili názor. Nazíráme z nějakého úhlu na skutečnost.

Ale základem je jediné – člověk se úplně celý život učí. A proto je škola naprostá hloupost. A názory o tom, že budou lidé bez školy nevzdělaní? Dokonce drogový dealer potřebuje umět trojčlenku ne? A mnoho inženýrů si s trojčlenkou vystačí do důchodu.

Takže? Kde je pravda? Stále hledáte? Pravdu má v každou chvíli každý, pokud záměrně nelže. Pravda je pohled na nekonečnou skutečnost. A proto studujeme, učíme se, děláme chyby, které jsou pouze zpětná vazba, že mlácení hlavou do zdi nás opravdu bude hodně bolet a ten, kterého to nebolí buď kecal, nebo má skutečně v mozku méne buňek bolesti. I tak to může být.

Kdo ví, že?

Komentáře