dav

Informační doba. Zapomeňme na školu. Učit se musíme neustále. 24/7/365

Žijeme v informačním věku. Nic není cennějšího než informace. A základ je vstřebávat informace co nejlépe.

To znamená bez vnitřních bloků.

Opět jsem se vrátil k učení se programování a jde mi to o dost lépe než kdy dřív, protože jsem vypl vnitřní blok – to se nenaučím. To neumím.

Takže jsem přešel k jedinému možnému – hraju si. Hraju si s programováním. Protože už mám čas si hrát. Protože jsem si uvolnil ruce a nohy – v pondělí se zbavujeme poslední koule na noze.

A čas hraje pro nás. A tak se můžu učit a chci se učit – tak jak se umím učit já. Nikdo mi nic nenakazuje – uč se to takhle. Hledám a zkouším si, tak jak je to pro každého přirozené. Jediné učení, které nám matka příroda dala, je hra.

Děti se učí hrou. Zvířata se učí hrou. Jen nějaký omyl v lidských dospělých hlavách, které vymyslely, že se budeme učit násilím a silou, protože tak nám to lépe leze do hlav, ničí naše děti ve školách.

Školy mají daleko ke hře. Protože hraní si je základ učení, ale sezení a zírání na data, která zrovna nepotřebuju vědět a slyšet nejen že žádnou hrou není, ale naopak je to stresem. Strach se dostává v podobě adrenalinu do žil a tam brání jakékoli hře.

Vždy si vzpomenu na malá koťata lvů, jak si hrají. Jak se koušuou. Jak se hrou učí být budoucími králi džungle. A nikde nestojí táta lev a nepoučuje je – takhle ho musíš praštit packou, protože jen tak je to správně.

A přesto se z některých koťat stanou králové džungle. A v informační džungli se stanou králi ti, kteří si nezapomínají denně hrát a přepínat svůj mozek do herního režimu.

Proto se děti naučí stovky pokémonů na kartičkách a nejsou schopné si zapamatovat deset rostlin podle velikosti kořene.

Protože hrát Pokémony, Minecraft, LoL a Angry Birds je zábava. A mozek vstřebává a cucá informace jako houba. Protože hra je zábava. A zábava je skvělá. Zábava není stres. Zábava je opak stresu. Zábava je soustředění, maximální výkon. Dopamin. Odměna za výhru.

A tak si hrauju a klovu do klávesnice a je mi jedno, jak píšu kódy. Funguje to? Tak je to asi napsané správně ne?

Škola hrou. Ano ano. Škola hrou. A hra školou.

Komentáře