dav

Jak pracovat méně, mít ihned více peněz, být šťastnější a zdravější?

Naprosto jednoduše. Uskromnit se. Ovládnout se. Dělat opak, než dělají ostatní.

Osobně vidím svou výhodu v tom, že se dokážu s celou svou rodinou uskromnit. Včera jsem měl rozhovor s Evou Hájkovou a naprosto jsme se shodli. Naše rodina a rodina Evy podnikáme. A přesto vidíme největší svobodu ve skromnosti.

Zdraví? Jak dosáhnout zdraví? Uskromnit se. Neplatím za sladké limonády – vyhazoval bych peníze a své zdraví oknem. Jsem skromný – chodím bos. A kupodivu tak prospívám svému zdraví a ještě neplatím za boty.

Uskromnit se v pracovním nasazení a mít více peněz? Když šetřím energii při práci, věnuji se pouze úkolům, které mám promyšleny a které mají smysl. Dělám pak věci, které nepovažuji za práci, ale za zábavu. Když jedu ráno svých třicet kilometrů na kole, mozek se sám začne zabývat nápady pro naše klienty. A tak pracuji, bavím se jízdou na kole a práci vnímám jako zábavu.

Uskromnit se v počtu věcí? V současnosti jsem vděčný osudu, životu a všem náhodám, že již máme téměř zaplacené bydlení. Dali jsme mnoho energie a uskromnili se na všech polích, abychom měli zaplacené bydlení a nic na nás netlačilo.

Když jsem takto skromější, mám více času na přemýšlení. Můj mozek se cítí více v pohodě. Bez tlaku. Nespěchá. Stres snižuje výkon. Pokud budu pracovat dvanáct hodin ve stresu, druhý den také a třetí? Složím se. Dříve či později.

Mým cílem je pracovat čtyři hodiny týdně – ne naopak. Uskromnit se. Přenastavit priority. Vyčistit dům od věcí. Vyčistit hlavu od závisti, touze po materiálních věcech a hýčkat si touhu po telefonu, ale ten si koupit jednou za dva či tři roky – je to můj koníček – stroje.

Postele máme, skříně máme, autíčko nám jezdí, v jídle jsme se hodně uskromnili – jíme zmrzlinu maximálně třikrát týdně. Točenou. Na dovolenou jezdíme na Lhotu – zrovna předevčírem jsme tam byli. Na nudapláži. Šetříme i za plavky, jsme opálení celí. A jsou tam příjemní lidé, kteří si hráli s našimi dětmi.

Knihy, které nečteme, prodáváme. Máme naprosté minimum drogerie. Nepotřebujeme voňavky, protože nejíme toxická jídla. Máme mléko od sousedových koz. Vejce od slepic, které běhají na slunečním světle a zobou trávu ze zahrady. S masem se nám ovšem zatím nedaří sehnat lokálního dodavatele.

A že nic z toho, co jsem napsal výše nejde? Nemůžete se uskromnit? Nemůžete přehodnotit půjčky na BMW, byt za sedm milionů v paneláku někde na sídlišti v Praze? Potřebujete jíst sušenky, čokolády, dívat se na televizi, jíst chipsy, pít alkohol, kouřit, kupovat si nové a nové oblečení, kde natištění značky zvedá cenu o tisíc procent?

Je to váš život – pokud se uskromníte, jste okamžitě zdravější, protože do sebe budete dávat méně cukru, chodit popřípadě bosi, ušetříte za kosmetiku, ušetříte za bydlení, ušetříte na úrocích, někde hezky na venkově ušetříte i na ceně bytu.

Ušetříte čas v práci pro velkozaměstnavatele, kterému na vás pravděpodobně naprosto vůbec nezáleží.  Má své oddělení Lidských zdrojů. Ano – jste jen lidský zdroj. A pokud ušetříte svůj lidský čas, budete moci, místo sledování televize a stresující práce, mít možnost najít vhodné uplatnění z domova někde na venkově v domě, který je násobně levnější než bydlení ve městě.

Budete žít zdravě a svobodně. Zastavte se a vytvořte si odškrtávací list, co se dá z bodů výše aplikovat do vašeho života.

Komentáře