dav

Jak svému dítěti umožníte prožít šťastný a bohatý život? A jak sobě?

Zase jsme tu měli psycholožku. To nestačí, že chodím k jedné a ještě za náma jezdí domů další? Proč proboha vymýšlím takové blbosti a říkám ženě, ať k nám pozve Šárku Mikovou?

Nemám už těch psychologů, blázinců a šťourání v hlavách dost? Nemám!

Protože Šárka se zabývá MBTI (zkratek dost). Zjednodušeně se zabývá zaškatulkováním lidí do jedné ze šestnácti škatulek. A proč do háje chci být ve škatulce? To toho nemám dost z korporací? Ze světa, kde bez škatulek nic nefunguje?

Chci si sám rozumět. Chci se chápat. Chci vědět, proč dělám věci, jak je dělám. Proč lidi nemyslí a nekonají stejně. Co znamená, že jsem introvert řídící se intuicí, myšlením a úsudkem a jak mám žít s mojí ženou, která je extrovert, řídí se smysly a pocity?

A jak na našeho syna, na kterého téměř nefunguje žádný tlak a nátlak? Jak je to možné, když já sám bych jako malý podlehl?

První nejdůležitější zjištění je, že nejsme stejní. Nemyslíme a nechováme se stejně. Neprožíváme situace stejně.

Někteří si v hlavách staví raketoplány, dobývají vesmírné stanice, u toho píší knihu a virtuálně bojují s pětihlavou medůzou, nepotřebují příliš kontakt s lidmi a emoce je pro ně slovo, které strčí do krabice mezi slova začínající na E.

Jiní si potřebují povídat, žijí v daném okamžiku místo kdesi v budoucnosti, nemají rádi sci-fi ani fantasy, dívají se na romantické komedie, shánějí oblečení pro naše děti místo výstavby těch vesmírných stanic (s pěti ion kanóny), žijí svými emocemi a pro emoce, zajímá je názor druhých a všeobecně se sem více prakticky hodí.

A co teprve, kdyby se takovým dvěma narodil budoucí velitel generálního štábu? Maminka půjde sem, tatínek pryč, tatínek udělá mlíčko, musíme hodně cvičit, běhat a trénovat. Jak na takového tvora?

V naší rodině si začínáme trošku rozumět proto, že chápeme, že jsme rozdílné typy onoho MBTI (ano dobře ještě jednou). Protože to, co můžete pro své dítě a sebe udělat je, že se poznáte. Poznáte svoje hluboké nastavení. Jste introvert nebo extrovert? Řídíte se myšlením nebo cítěním? Vyhovuje vám rutina, nebo vyhledáváte akci a inovaci?

A co vaše dítě? Co když vy preferujete řád a dítěti striktní řád vadí kvůli jeho nastavení?

Čím hlouběji a precizněji poznáte sami sebe, tím více budete chápat, že všichni lidé nemyslí stejně. Skupiny lidí však myslí velmi podobně.

Náš starší syn je typově jiný než já a jiný než moje žena. A co teď? Ani jeden z nás tudíž nemůže aplikovat ideální výchovu, která by seděla jemu samému. A snažit se o něco, co nemám přirozeně v krvi, je těžké. A je vůbec třeba tlačit dítěti řád, když řád mít skutečně nemusí?

A co když nereaguje na tresty, protože tresty jsou jeho osobnostnímu typu úplně ukradené?

Poznejte sami sebe a pochopte, že neuvažujeme všichni stejně.

Říkám to jako člověk, který má typ INTJ (naposled) a tohoto typu jsou v populaci 2%. Čili prosazovat mé názory, myšlenky, můj způsob myšlení, chování a jednání je velmi obtížné. I když mně osobně to přijde naprosto přirozené a jediné možné chování a jednání. Ale tak to není.

Komentáře