it

Koukáte do Fejsbůčku? Zakazujete dětem TV? Je být AjŤákem horší, než být lobbistou, politikem či popelářem?

Moderní doba. Od malička jsem chtěl být popelář. Líbilo se mi, jak jezdí vzadu na autě. No a pak to přišlo. Jsem smradlavý, špinavý, nemytý a otrhaný ajťák.

Co z toho, že bereme nejvyšší platy, když se omylem vypotácíme ze svého zaplivaného brlohu a najdeme skrz jedničky a nuly v hlavách cestu do práce?

Každý přeci ví, že se nesmí koukat do monitoru a na televizi. Že jedině sportovat je to pravé ořechové. Že dětem do ruky tablet nepatří. Natož televize nebo klávesnice.

A že ti ajťáci jsou divní. Že nic neumí, jen koukají do těch svých monitorů, popřípadě kradou z vašich peněženek a kabelek jedničky a nuly z virtuálních účtů u skoro virtuálních bank.

Takový malý buoucí ajťák je v podstatě od malička šikanován, musí neustále skrývat svůj zájem stát se ajťákem, maminka ho vyhazuje od počítače, musí hrát fotbal. Musí se učit malovat vodovkama. Musí přeci běhat venku s dětmi.

Musí se bavit a předstírat, že mu vyhovuje společnost lidí.

Co byste asi tak bez těch zaplivaných, špinavých, hloupých, nemluvných ajťáků, kteří sedí ve svém brlohu a jen čumí do monitorů, nechtějí běhat venku za míčem, pořád by hráli ty ošklivé počítačové hry a celkově se s nimi nedá bavit – co byste bez nich dělali?

Kdo by vyráběl ajfounky? Kdo by vám říkal, že máte restartovat počítač, když to nefunguje? Kdo by běhal s vašimi informacemi skrt ty kabely, které ani nevidíte? Kdo by se budil o půlnoci, když si vzpomenete, že vám nefunguje fejsbůček a potřebujete lajkísknout fotečku své kolegyňky?

IT je velmi složitý a jak říkal jeden kolega skoro obor na úrovní záchranných služeb. Máme pohotovosti 24/7, aby vám ty ímejlíčky a ajfounky fungovaly. Musíme umět matematiku, logiku, chápat souvislosti od jednoh bitu až po stovky megabajtů kódu. Chápat jazyk, umět pokud možno více programovacích jazyků, koukat do monitoru a ničit si tělo a to od malička, pokud chceme něco v IT dosáhnout, protože jinak nám ujede vlak a v pětadvaceti začínat s IT není žádný med.

Celý váš svět se točí v současnosti kolem IT. Od televize, telefonu, který je v podstatě počítačem, chipů v ledničkách, mikrovlnkách, letadlech, raketách, až po účetnictví, hudbu, grafiku – naprosto všechny obory využívaji CAD – computer aided design. Ať je to design čehokoli.

I ti, kteří tvrdí, že se “odpojují” – tak oni také se velmi rychle rádi připojí zpět. Ale děti nesmí – nesmí to dělat, nesmí se koukat na televizi a musí mazat ven hrát si s míčem.

Kdo to proboha bude dělat? Popeláři? Fotbalisti? Už učili dokonce horníky programovat, protože tak hnusné a špinavé řemeslo jako je ajtý nechce nikdo dělat.

Ale hurá na fejsbůček. A zapnout ajfounek – oni to ti magičtí permoníci všechno vytvoří a děti pošleme hrát fotbal.

Komentáře