Jak jste na tom vy se svými sny? Ať každý dělá pro co byl na tento svět povolán. Někdo rád popelnice, někdo rád fotbal a někdo se teď rád hrabe v kódu.

Moderní doba. Od malička jsem chtěl být popelář. Líbilo se mi, jak jezdí vzadu na autě. No a pak to přišlo. Jsem smradlavý, špinavý, nemytý a otrhaný ajťák.

Co z toho, že bereme nejvyšší platy, když se omylem vypotácíme ze svého zaplivaného brlohu a najdeme skrz jedničky a nuly v hlavách cestu do práce?

Každý přeci ví, že se nesmí koukat do monitoru a na televizi. Že jedině sportovat je to pravé ořechové. Že dětem do ruky tablet nepatří. Natož televize nebo klávesnice.

A že ti ajťáci jsou divní. Že nic neumí, jen koukají do těch svých monitorů, popřípadě kradou z vašich peněženek a kabelek jedničky a nuly z virtuálních účtů u skoro virtuálních bank.

Takový malý buoucí ajťák je v podstatě od malička šikanován, musí neustále skrývat svůj zájem stát se ajťákem, maminka ho vyhazuje od počítače, musí hrát fotbal. Musí se učit malovat vodovkama. Musí přeci běhat venku s dětmi.

Musí se bavit a předstírat, že mu vyhovuje společnost lidí.

Co byste asi tak bez těch zaplivaných, špinavých, hloupých, nemluvných ajťáků, kteří sedí ve svém brlohu a jen čumí do monitorů, nechtějí běhat venku za míčem, pořád by hráli ty ošklivé počítačové hry a celkově se s nimi nedá bavit – co byste bez nich dělali?

Kdo by vyráběl ajfounky? Kdo by vám říkal, že máte restartovat počítač, když to nefunguje? Kdo by běhal s vašimi informacemi skrt ty kabely, které ani nevidíte? Kdo by se budil o půlnoci, když si vzpomenete, že vám nefunguje fejsbůček a potřebujete lajkísknout fotečku své kolegyňky?

IT je velmi složitý a jak říkal jeden kolega skoro obor na úrovní záchranných služeb. Máme pohotovosti 24/7, aby vám ty ímejlíčky a ajfounky fungovaly. Musíme umět matematiku, logiku, chápat souvislosti od jednoh bitu až po stovky megabajtů kódu. Chápat jazyk, umět pokud možno více programovacích jazyků, koukat do monitoru a ničit si tělo a to od malička, pokud chceme něco v IT dosáhnout, protože jinak nám ujede vlak a v pětadvaceti začínat s IT není žádný med.

Celý váš svět se točí v současnosti kolem IT. Od televize, telefonu, který je v podstatě počítačem, chipů v ledničkách, mikrovlnkách, letadlech, raketách, až po účetnictví, hudbu, grafiku – naprosto všechny obory využívaji CAD – computer aided design. Ať je to design čehokoli.

I ti, kteří tvrdí, že se “odpojují” – tak oni také se velmi rychle rádi připojí zpět. Ale děti nesmí – nesmí to dělat, nesmí se koukat na televizi a musí mazat ven hrát si s míčem.

Kdo to proboha bude dělat? Popeláři? Fotbalisti? Už učili dokonce horníky programovat, protože tak hnusné a špinavé řemeslo jako je ajtý nechce nikdo dělat.

Ale hurá na fejsbůček. A zapnout ajfounek – oni to ti magičtí permoníci všechno vytvoří a děti pošleme hrát fotbal.

Komentáře