videoblocks-4k-blue-and-white-pills-capsules-camera-pan_b9mamtum1b_thumbnail-full11

“Léky” vs. drogy? Čím se léčíme? Rivotril, diazepam, xanax, pregabalin a další dobroty

Lékař předepíše, pacient užívá. Psychofarmaka. Drogy. Léky. Jaký je rozdíl mezi lékem a drogou? Říká se že v množství.

Ale víme, co bereme?

Věděli jste například, že Rivotril je nejsilnější benzodiazepin? Benzodiazepiny jsou silně návykové.

Návykové látky mají tyto charakteristiky

  • časem na tyto látky vzniká tolerance
  • je třeba zvyšovat množství, aby bylo dosaženo potřebného účinku
  • po jednorázovém náhlém vysazení je tělu hůř, než před začátkem užívání látky – toto může být individuální
  • poskytují rychlou změnu vědomí a působí na dopaminové cesty v mozku
  • mohou trvale měnit psychiku

Rivotril kupříkladu předepisují dokonce dětem mladším než čtrnáct let. Znal jsem pár lidí, kteří byli závislí na benzodiazepinech. Tyto takzvané léky jsou jednou ze dvou látek, které při vysokých dávkách a náhlém vysazení mohou v odvykacích stavech způsobit smrt. Druhou látkou je alkoho. Ani heroin ani pervitin nezpůsobí v odvykacích stavech umrtí.

Osobně jsem měl také předepsaný Pregabalin. Jde o zvláštní lék určený k potlačení generalizované úzkostné poruchy, který byl ale vyvinut pro jiné účely. Dle některých studií brání v mozku vzniku nových neuronových spojení. Po dvou měsících užívání jsem si nebyl schopen vzpomenout na své telefonní číslo. Když jsem to sdělil své lékařce, nevěděla o těchto vedlejších účincích nic.

Na internetu jsem si pak našel rozsáhlé diskuze, kde téměř všichni doporučovali tento “lék” nebrat. Vysadit a nikdy se už k němu nepřiblížit. Je totiž také návykový.

Lékaři nemohou na sobě testovat všechna psychofarmaka, aby věděli, jaké jsou jejich reálné vedlejší účinky. Mnohdy sami neměli ani jeden z předepisovaných léků.

Osobně mám zkušenosti s mnoha látkami měnícími stav vědomí. A proto vím, že všechny léky a drogy, které bych bral a beru velmi pečlivě studuji. Vysazuji a nasazuji zpět. Abych viděl reálný rozdíl, prožil si případný odvykací stav.

Heroin, kokain, pervitin. Dříve a dokonce také dnes prodávaná léčiva. Oxycodon a Aderall – opiát a amfetamin.

V USA nyní již mnoho let zuří heroinová epidemie proto, protože lékaři na popud farmaceutických firem předepisovali Oxycodon na každé malé zranění, kde pacient tvrdil, že ho to bolí. A následně se mnoho lidí a mladých, kteří brali tento lék z lékáren doma, stali závislí. Na heroinu. Heroin je totiž mnohem levnější alternativou Oxycodonu na stejné bázi – morfium.

Osobně se chci dvou léků, které beru, zbavit. Je to z důvodu, že si mozek a tělo vytváří toleranci na všechny látky, které do něj dodáváme mimo přirozený běh organismu. A následně tyto látky přestávají v předepsané dávce fungovat. Takže jediné řešení je zvednout dávku. Mluvím zejména o psychofarmaceutických přípravcích. S těmi mám zkušenost.

Viděl jsem desítky hodin dokumentů o vlivu drog na lidský organismus a zejména mozek a principielně se mozek brání například v případě užívání kokainu enormnímu štěstí. Kokain vyplavuje tolik dopaminu a dělá člověku tak příjemný pocit, že mozek vyhodnotí, že by se takto zbláznil a začne uzavírat receptory citlivé na dopamin.

Následně pak člověk po skončení účinku kokainu nemůže klasicky prožívat stejné štěstí jako dříve, protože mozek nemá dostatek receptorů pro vnímání štěstí.

A takto funguje mnoho drog neboli léků. Víte, co berete?

Komentáře