Screenshot from 2018-08-31 11-56-06

Recept jak hacknout továrnu na papíry od vášnivého hackera. Pápá školní systéme!

Ingredience pro hackování školy

  • Seženeme naprosto maximální množství motivace
  • Nahradíme slovník a slova jako musíš, práce viz postup
  • Upravíme prostředí pro učení
  • Naučíme se používat Google a Youtube a nevynalézáme kolo

Princip a úvod do hacknutí školy

V diskuzích k mým blogům se objevily dotazy – ale co s tím? Co se školou? Odpovídal jsem – pojďme to rozšiřovat a řešení se najde. Nabízím následující řešení.

Bojovat se systémy nefunguje. Školní systém má velké základy, pevné kořeny, ovládl mysl mnoha rodičů a učitelů. Bojovat znamená prohrát. Jak tedy na něj?

Ideální postup je školu vyhladovět. Co to znamená? Bude za tím práce? NE! Bude to zábava :-). A to se dostáváme k nahrazení slovníku viz postup.

Co bude zbývat školnímu systému, pokud vaše dítě bude umět téměř veškerou látku, co se má ve škole učit? A naučí se ji mnohem rychleji, lépe, zábavněji a bez stresu?

Zabývám se systémy, otevřenými kódy (OpenSource boří naučené principy, teorie a filozofie – viz dále), spoluprací na projektech a nepřevynalézáním kola již patnáct let.

Pojďme školu vyhladovět tak, že děti vás všech, kteří se zapojíte, jednoduše budou všechnu látku už umět. Proč? Co to plácám?

Napadlo mne to tak, když jsem ráno jel na kole a vzpomněl jsem si, že jsem se naučil deskriptivní geometrii, která se učí ve škole dva roky za deset minut. Potřeboval jsem na to pouze trochu zeleného koření, které mi otevřelo myšlení. Natočím video, kde ukážu, jak jsem za deset minut pochopil látku dvou let, kterou jsem nechápal. A pak jsem měl jedničku z maturity z deskriptivní geometrie.

A tak je to se vším. Kdokoli se naučí cokoli, viz postup.

Stejně s dětmi děláte ty otravné úkoly, tu nesmyslnou práci do školy. Pojďme si hrát jak říkal Amos!

Nebudu ale zdržovat.

Postup (platný pro děti a rovněž učící se dospělé )

Mozek nejlépe pracuje tehdy, když není do ničeho nucen. Auta jezdí na benzín, lidé na motivaci. Základem učení je motivace, chyby, opakování (aby mozek vyhodnotil a zapsal informace) a vhodné prostředí.

Motivace

Motivace je naprostý základ učení. V současném systému školy funguje motivace na principu negativní motivace. Strachu, trestů, zákazů, pětek, poznámek. Toto vyvolává přirozený odpor mozku. Boj. Slabší jedinci se podvolí, silnější bojují.

Viděli jste někdy symbol pro integrál? Nějakej zakroucenej had se zase plazí po tabuli. To je odpověď mého mozku. Derivace? Směrnice tečny v bodě? Co to je směrnice? Co je to tečna a co je to bod? Mozek na to hází bobana. Nakresleno na tabuli, ale to už si pluju v jiné dimenzi – současné děti asi staví Minecraft v hlavě, nebo pod lavicí hrajou něco na mobilu.

Pokud mozek nezná účel a neví, k čemu by měl hada z tabule zařadit do paměti, automaticky tento nesmysl maže. Nemáme nekonečnou kapacitu mozku a mozek potřebuje neustále prostor pro nové informace, které slouží ideálně k přežití a nebo k činnostem, které mozek vyhodnotí jako zajímavé. Čili má svou motivaci.

Jak to, že se děti naučí stovky kouzel, postupů a kombinací postav, vybavení, strategií, klávesových zkratek a tak dále, pro hry, které je zajímají, ale nenaučí se seřadit kořeny rostlin podle délky? Protože délky kořenů rostlin nikoho nezajímají! Možná Pepu šprta. A možná ani jeho ne.

Pojďme tedy motivovat své děti. Nebo spíše najděme jejich motivaci. Náš tříletý syn se naučil říkat R. Před týdnem jsem ho navnadil, že když se naučí R, dostane velikánskou vodní pistolku. Chtěl jsem, aby to uměl hned. Chtěl jsem, ať umí R ihned v ten den. Pak jsem na to už nemyslel.

Předevčírem přišel a říká Rrrrrak. Rrrrryba. A dožadoval se vodní zbraně. A dostal ji.

Má vaše dítě rádo hry? Vysvětlujte mu, že aby se taková hra vytvořila, je potřeba matematika. Grafika. Hudba. Proto je fajn umět matematiku.

Cokoli, co vaše dítě zajímá, můžete přetvořit do motivace pro učení. Chodíte nakupovat a dítě chce lízátko? Řekněte mu, že když co nejpřesněji spočítá cenu nákupu z hlavy, dostane lízátko. Hrajte neustále s dítětem hry.

Hra je základ učení. Hry posouvají lidstvo. V hrách je miliardový business. Od fotbalu až pod esporty, které se momentálně rozmáhají největším způsobem. Hrajte. Neustále si hrajte. Hrajte si s nejmenšími na prodavače, s většími si hrajte na inženýra. Hrajte hry. A formou her děti učte.

Sami se toho naučíte spoustu. Motivujte, hrajte si, nezavírejte dítě do pokoje a neříkejte mu – musíš jít pracovat na úkolech.

Nahrazení jazyka

Zapomeňte na slova musíš a práce. Když slyším slovo musíš, mozek mi automaticky tvrdí – nemusím. Když slyším slovo práce, mozek mi automaticky odpovídá – neexistuje. Pracovat se nebude.

Když ale slyším hra. Zábava. Uau. Dejte to sem! A přitom se ve finále jedná o jednu a tu samou činnost.

Sami si vyzkoušejte nahradit ve svém vnitřním dialogu slovo musíš za slovo chci. Chci jít do skvělého kolektivu. Místo musím jít do práce.

Zapomeňte na slova – to se nikdy nenaučím. Pokud toto sdělíte svému mozku, automaticky tomu mozek uvěří, protože dobře ví, že učení je náročná činnost a mozek je tu od toho, aby uchovával co nejvíce energie – proto se nám zdá, prevít, líný. Naučíte se cokoli. I zapamatovat si pí na tisíc míst.

Úprava prostředí pro učení

Chcete dítě naučit anglicky? Jednoduše. Všechny počítačové hry může hrát pouze v angličtině. Dívat se na seriály? Anglicky. Nový telefon? Nastavený do anglického jazyka.

Mozek se přepne do angličtiny, protože bude jednoduše muset. Je motivován hrát hry. Je motivován mít nový telefon. Je motivován dívat se na seriál. Pak přijme nutnost naučit se anglicky. A naučí se.

Goolete, používejte Youtube.

Neustále vzdělávejte hlavně sebe. Hrajte si. Hledejte si informace z oborů, které zajímají vás. Tím se učíte používat Google. Když se pak dítě na něco zeptá – automaticky najdete požadovanou informaci na internetu.

Doteď se divím, že se mne neustále lidi ptají na postup pro věc ABCX. Neznám postup naprosto stejně jako oni, ale kdysi jsem si přečetl Hacker How To. Tam se píše – neotravuj, dokud nevyčerpáš všechny možnosti nalezení odpovědi na tvou otázku ve fórech, webech a dalších zdrojích. Pak se teprve ptej.

Věřte, že ověřených postupů, jak se něco naučit, jsou statisíce. Základ je umět anglicky viz výše.

Toto je pouze velmi rychlý recept na obcházení továrny na nesmyslné papíry – maturitní vysvědčení a vysokoškolské diplomy, které pomalu ale jistě ztrácejí na hodnotě a atraktivitě. O tom ale jindy.

Komentáře