bty

Trpíte nespavostí? Polykáte prášky na spaní? Nebo někdo z vašich známých? A chcete přestat?

A uvažovali jste někdy o tom, že se jednoduše nedostatečně unavíte? Sezení v přetopených či překlimatizovaných místnostech open spacu a maximální počet denních kroků sto padesát vás jistě neunaví. Ani únavná a psychicky vyčerpávající a stresující práce pod ukřičeným šéfem vás neunaví. Zničí vám mozek, ale tělo je stále připravené bojovat a jít do akce. A proto se mu nechce spát. No a tak si půl národa místo jízdy na kole třicet kilometrů denně dá pilulku.

Vidím tuhle skutečnost u našeho syna. Když se nevyřádí, nechce jít odpoledne spát. Stejně jako jsem nechtěl chodit spát já v jesličkách a školce, protože jsem jednoduše měl víc energie než ostatní děti, protože je pravděpodobně mé tělo stavěno na mnohem větší fyzickou zátěž, než kterou jsem mu dopřával v minulosti. A pak jsem byl líný. A brečel jsem, že jsem líný. A nic se mi nechtělo.

Zaujal mne jeden citát – „Hlava chce, ale tělo to nedá“. Když chcete podávat mentální výkon a máte sto dvacet kilo tuku vykydnutého na židličce v korporátním teplíčku, dva obídky a po cestě z práce se stavíte u mekáče v pohodlném autíčku, nedivte se, že nechcete spát. Váš tukem obalený mozek se také necítí nejlépe.

Z nahromaděného stresu, který se, podle matky přírody, má odbourávat fyzickou aktivitou, to mozek jednoduše sám o sobě nedá. A přijde deprese a nespavost a následně úzkosti. No a ty je třeba zamazat prášky stejně jako zamazáváme vyrážku na kůži mastičkami a vyrážka stále nemizí. Protože nám neřeknou, že léčíme pouze symptom a ne příčinu. Tělo se čistí přes kůži, a proto když přepudrujeme akné a vzniklé vyrážky makeupem nebo jinou „dobrotou“, maximálně tělu ještě více znemožníme čistit se. A stejně tak to platí u stresu.

Navíc, co jsem za svůj život pochopil, vše funguje ve spirálách. Téměř nic není statické a neudržuje se v naprosté dokonalé rovnováze. A spirály jsou buď sestupné nebo vzestupné. Takže pokud jste ve stresu a necvičíte, jste ještě ve větším stresu a chce se vám ještě méně hýbat se a ba naopak přidávat pilulky, které vám přeci musí ulehčit. No a spirála se točí směrem dolů, rychleji a ve větších kruzích. Až přijde krach. Exploze. U někoho dříve a u někoho později.

Na příbalových letácích mnoha takzvaných léků by měly být poučky velkým tučným písmem, jako jsou nyní na cigaretách. A víte, že když necvičíte neunavíte se a pak nemůžete spát. A víte, že když jíte sedm dní v týdnu McDonalds, budete mít deprese a úzkosti již třetí týden?

Ministerstvo varuje – Před začátkem užívání antidepresiv, prášků na nespavost a mnoha jiných dalších dobrot, změňte stravu, omezte cukry a jakékoli sacharidy na naprosté minimum po dobu alespoň jednoho měsíce, dejte si tři dny půst, začněte běhat, plavat nebo jezdit na kole každý den minimálně po dobu jednoho měsíce a pak uvidíte, že prášky vyhodíte.

Ale co chudáci pánové vlastníci, manageři a pracovníci ve farmaceutických firmách? Co by dělali? Lidé by byli schopni se vyléčit stravou, pohybem, změnou prostředí z oupnspesu na práci pár hodin z domu  – kam by pak šla ekonomika? Farmafirmy totiž platí svým zaměstnaným ovečkám mnoho a mnoho peněz. Aby ovečky mohly bečet ve frontách na antidepresiva a prášky na spaní, protože oupnspejsy jsou převážně na Pankráci a tam se špatně hledá čistý les a špatně se do práce jezdí dvacet kilometrů na kole ve smradlavých kolonách.

Chcete být zdraví, svobodní a nebo chcete být nemocní a bohatí? Záleží jen na vás. Já jsem si už cestu vybral.

Komentáře