sdr

Hrajete si rádi? S dětmi? Slovy? Lidmi? Věcmi?

Hraní rozvíjí člověka nejvíce. Lidstvo jde kupředu kvůli hrám. Na prvním počítači, který měl display podobný radarovému, lidé ihned vyvinuli hru.

A herní průmysl v současnosti tvoří hry za desítky miliard dolarů ročně. A nejdražší hra současnosti má teoretický rozpočet někde od půl do miliardy dolarů. To je celkem hodně peněz.

Lidé sedí v metru a klikají a klikají. Střílejí míčky. Praskají bublinky. Luští sudoku. Hrají slovní hry s kamarády a nepřáteli na Facebooku. I na jiných sociálních sítích. Snažíme se pořád někoho přehrát.

Protože hravost je základní princip lidského myšlení a lidského bytí. Jedině hravý mozek se učí. Učit se hrou bylo jistě myšleno jinak, než sedět v lavici, poslouchat hitlerogenerálku s knírem u tabule a místo hajlování zvedat nejrychleji ruku, abysme odpověděli na otázku, který rok se vykálel do přiložených necek Rudolf II. Google baby Google.

Když jsem do prvního životopisu v roce 2004 psal, že umím Googlit, napůl jsem se styděl, protože jsem to považoval za natolik zjevné a hloupé, že jsem se styděl.

Do dnes se divím, že mnoho lidí Googlit neumí a nechce. Raději se zeptá někoho, kdo to vygooglí za ně.

Dále se mnoho lidí zaseklo na “práci”, a proto jsou nešťastní, v depresích a prožívají mentální pekla.

Protože mezi hrou a prací není žádný rozdíl, jde jen o to, najít si pro sebe tu správnou hru. Každý vnímá věci jinak. Pro někoho je vyplňování excelů hra a pro někoho práce. Jde jen o vnitřní nastavení a správné vnitřní pojmenování.

Pokud by všichni v ideálním světě dělají to, co je baví, žili bychom v ráji. Protože námitky typu – kdo bude péct housky – jsou naprosto liché. Nikdo. Budou existovat lidé, které bude bavit automatizovat pečení housek.

Nebo třeba automatizovat pasení ovcí – to si takhle sednete a ony se pasou samy. A můžete u toho stejně jako u chytání ryb meditovat. Nebo si meditačně číst knihu.

Nebo automatizovat pěstování jablek. A nebo automatizovat chytání octomilek doma. A komárů. Koupíte si masožravku, která nám je všechny sežrala. Nemusím si kupovat spreje.

A komáry je lepší chytat do skleničky než je zabíjet. Protože skleničku nevidí a dělá se to jednodušeji, než je plácat ručníkem.

Pak je vypouštím ven. I komáři mají právo na svůj hravý život plný nástrah.

Komentáře